Pohľad do prezidentovej pracovne.
FOTO – AUTOR
Toto ojedinelé múzeum ponúka formou atraktívnej muzeálnej expozície, ucelený pohľad na život a dielo prvého československého prezidenta.
Múzeum sa nachádza na samom začiatku historického centra mesta, umiestnené však nie je v rodnom dome Masaryka, ten už neexistuje, ale v barokovom kaštieli postavenom v roku 1642.
Rodný Hodonín
V zámočku sídlilo kedysi panstvo a rôzne úrady, no je viac ako logické, že múzeum prezidenta, ktorého otec bol Slovák, sídli práve v tomto meste na východe Českej republiky.
„Masaryk sa v Hodoníne narodil a tu aj čiastočne vyrastal. Naša expozícia sa snaží zachytiť jeho pôsobenie počas celého života a samozrejme celý kontext doby, v ktorej pôsobil a žil. Masarykovo múzeum v Hodoníne je vlastne jedinou profesionálnou stálou expozíciou o T. G. Masarykovi na území Českej republiky,“ hovorí sprievodkyňa Marie Jeníková.
Jedinečné múzeum
Hodonínske múzeum otvorili v roku 1997, je rozdelené na dve základné časti a svojím charakterom sa vymyká podobným expozíciám v Česku aj na Slovensku.
Časť venovaná Masarykovi je poňatá ako cesta životom, do ktorého Masaryk vstupuje vrátami, typickými pre vidiecke obydlia tohto kraja.
V jednotlivých miestnostiach sú potom zhromaždené dokumenty, knihy, predmety a informačné panely týkajúce sa najdôležitejších úsekov jeho života.
Veľmi zujímavé sú audiovizuálne prvky múzea, ktoré sa premietajú v jednotlivých častiach expozície a návštevníka dokonale zorientujú v čase a priestore.
V priebehu pásma si tak návštevník vypočuje jednotlivé úryvky a pasáže z diela prezidenta, premietnuté sú jeho fotografie a ďalšie dobové snímky.
V záverečnej časti prehliadky sú k dispozícii stoličky a na veľkom zarámovanom obraze sa odvíja polhodinový filmový dokument o prvom prezidentovi ČSR.
Masaryk a Slovensko
Obsah expozície sa v značnej miere dotýka aj Slovenska. Nielen preto, že mladý Masaryk ešte v školskom veku hovoril po slovensky, ale aj preto, že k Slovákom mal veľmi pozitívny vzťah a úzko spolupracoval so slovenskými politikmi.
Zaujímavé sú preto dobové fotografie a dokumenty.
Na záver prehliadky sa môžete zoznámiť aj s dejinami mesta Hodonín a pozrieť si tzv. čiernu kuchyňu.
Masarykovo múzeum v Hodoníne má aj druhú časť a tou je horné poschodie, kde sa výstavy a expozície obmieňajú.
Navštíviť múzeum v Hodoníne sa naozaj oplatí, návštevník získa plastickejší a zaujímavejší obraz o našich dejinách.
Kam v okolí
Expozíciou sa návšteva južnej Moravy však vôbec nemusí končiť. V tesnom susedstve je lodný prístav, z ktorého loď premáva až po Baťov kanál a neďaleko ďalšie zaujímavé expozície v Kyjove a Veselí nad Moravou.
Do pozornosti však dávame predovšetkým Mikulčice – Valy, národopisný pamätník a múzeum venované dejinám Veľkej Moravy.
Od apríla do konca októbra je múzeum otvorené od utorka do piatku od 8.00 do 12.00 a od 13.00 do 16.30 h, v sobotu a nedelu od 13.00 do 18.00 h. Mimo týchto mesiacov je však múzeum v sobotu zatvorené.
Do múzea sa vstupuje typickými vrátami.
Časť expozície.
Fotografia z jedného z panelov.