SME

Londýn - mesto moje drahé

Po asi 15 rokoch som sa opäť dostal do Londýna. Miesta mne predtým známe sa zmenili na nepoznanie. Nové budovy, nové atrakcie, nové milé zákutia. Aj keď sa za 5 dní aj s cestou nedá pozrieť všetko odznova, zamerali sme sa miesta kde sme ešte neboli.

Po asi 15 rokoch som sa opäť dostal do Londýna. Miesta mne predtým známe sa zmenili na nepoznanie. Nové budovy, nové atrakcie, nové milé zákutia. Aj keď sa za 5 dní aj s cestou nedá pozrieť všetko odznova, zamerali sme sa miesta kde sme ešte neboli. Londýn je totiž ako živý organizmus - má v sebe spleť rôznych kultúr, náboženstiev, farieb, vôní, chutí a žije svojím možno na prvý pohľad chaotickým, ale dôkladne prepracovaným životom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Letíme do Londýna:
Pred cestou si doma vymeňte peniaze za libry. Pretože ak si chcete počas letu kúpiť občerstvenie, tam slovenské koruny neberú. A druhá dôležitá vec je mať komplexné cestovné poistenie. Nízkonákladové letecké spoločnosti lietajú z Bratislavy na Stansted, a odtiaľ sa autobusom (lístky v Sk sa dajú kupiť aj na bratislavskom letisku, spoločnosť Terravision) dostanete na veľkú autobusovú stanicu v centre Victoria Station.   

SkryťVypnúť reklamu

Doprava:
Keď sa chcete niekam dostať musíte použiť dopravu. Podľa vzdialenosti, dostupnosti a ceny si volíte z autobsu, metra či vlaku. Bohatší turisti aj z taxíku. Autobus príde väčšinou na zastávku v pár minútových intervaloch. Je čistý a menej narvaný ako MHD na Slovensku. Tak napríklad dať LCD obrazovku, kde premietajú cestujúcim reklamy do doubledeckeru na horné poschodie by sa rovnalo na Slovensku šialenstvu. Dával by som jej životnosť pár minút. Na zastávke na svoje číslo autobus mávate. Zvykom sú aj tri autobusové zastávky vedľa seba, kde na každú pristavuje 3-6 autobusov. Čo sa týka anglickej jazdy vľavo, s tým má Európan chvíľu problém, ale aspoň pri prechode pre chodcov píšu odkiaľ sa na vás niečo vyrúti. Vodiči sú kľudní a tolerantní a navyše dobre jazdia. Medzi autami sa motajú všadeprítomné motorky, skútre a bicykle. Metro a vlaky boli čisté a všetko funguje bez problémov.

SkryťVypnúť reklamu

Pamiatky:
A keď ste sa už niekde dopravili, treba v okolí preskúmať čo by stálo za prezretie. A keďže v Londýne sú artefakty z celého sveta (väčšinou z bývalých kolónií britského impéria), tak je na každom osobitne na čo sa zameria. Niekoho zaujíma stará architektúra, múzeá, moderné umenie či veda iného len móda, ženy, zábava alebo puby. Možností sú tisíce, ale drvivá väčšina turistov zavíta tak či tak na staré osvedčené miesta v Londýne: Buckingham Palace, St. James Park, Piccadilly Circus, Trafalgar Square, Tower Bridge, Tower, Hyde Park, Big Ben (oznam pre blondínky - to sú naozaj vežové hodiny), London Eye, Houses Of Parliament, Downing Street, Baker Street, Westminster Abbey, Madame Tussauds Museum, Wimbledon ... 

Za zmienku stojí aj Windsor - zámok britskej kráľovskej rodiny patrí k obľúbených turistickým miestam. Dostanete sa tam asi po hodine cesty autobusom. A ak si nájdete čas skúste sa pozrieť aj do Múzea Sherlocka Holmesa (221b Baker Street London NW1 6XE). Nielen že si tu môžete všetko veselo fotografovať, vy si tu môžete aj na skoro všetko siahnuť a radi vás vyfotia v klobúku Sherlocka či čiapke doktora Watsona (aj pred múzeom). Výhoda polohy múzea je aj v tom, že hneď vedľa sú obchody skupiny The Beatles a Elvisa Presleyho.

SkryťVypnúť reklamu

Ľudia:
Tak tu nájdete okrem Eskymáka plaviaceho sa po Temži asi každý národ a rasu. Často počuť polštinu, taliančinu, arabštinu - sporadicky slovenčinu, maďarčinu. Ako sa tu miešajú národy a rasy, tak po meste behajú viac či menej vzhľadovo vydarení miešanci. Vo všeobecnosti sú všetci priateľskí a radi pomôžu. (ako správny chlap si v cudzine pozriem aj ženy, aby som vedel kamarátom poreferovať čo krásne chodí inde po svete, ale to je už iný článok

Česi a Slováci v Londýne a kultúra:
Česká a slovenská komunita je tu vraj pomerne silná. Nielen že tu žijú a pracujú, ale navyše udržujú pri živote aj ľudové zvyky a folklór. Mal som možnosť dostať sa na tanečné vystúpenia súborov Beskydy a Morena.

Tanečný súbor Beskydy:  Sú v ňom všetci Angličania a dokonca aj jedna Indka(?) a pár aziatok. Milujú české a slovenské tance a aj keď im to ide v pomalšom rytme kvôli vyššiemu vekovému priemeru, snaha sa cení. Perličkou bolo počuť príhovor v angličtine od asi 75 ročnej pani v kroji a v texte zrazu spomenula, že "Prší, prší", "Cip, cip cipovička, mak mak makovička". Po našom búrlivom potlesku hneď neplánovane privítala aj našu slovenskú výpravu. Na oplátku sme sa im po tanci odmenili dlhým potleskom.  

SkryťVypnúť reklamu

Tanečný súbor Morena: Rodení Slováci a Slovenky (a to skutočne veľmi veľmi pekné :)) ) odhadom vo vekovom priemere 32 rokov. Mali zaslúžene najväčší potlesk zo všetkých účinkujúcich. Svoj "fľaškový" a "lyžičkový" tanec zatancovali skvele. Vidieť v cudzine slovenský folklór je zvláštny pocit. Hoci ho nemusíte mať radi, tu ten pocit naberá na intenzite a aspoň na chvíľu ste myšlienkami opäť doma. 

Čo sa týka kultúry, je napríklad zvláštne vidieť jemnú aziatku a objemnejšiu černošku tancovať ohnivé španielske flamenco. Hodí sa to k sebe asi ako erotický film a Vatikán. 

Ceny:
Nápis článku "Londýn - mesto moje drahé" tu má svoje opodstatnenie. V rebríčku najdrahších miest sveta figuruje Londýn možno aj v prvej desiatke. A priemerne zarábajúci Slovák to cíti.  Napríklad: obojsmerná cesta z letiska Stansted do Londýna na Victoria  Station vás výjde na 14 libier, denná autobusenka - 3.5 libry, denný celosieťový (metro, vlak, autobus) - 4.9 libry, vstupné do Sherlock Holmes Museum - 6 libier, obojsmerná cesta z Hyde Park Corner do Windsoru vás v špičke vyjde na - 11 libier, vstup do zámku Windsor 13.95 libry (za tú cenu by mi musela kráľovská rodina ponúknuť po prehliadke hádam čaj osobne). Čo sa týka potravín, v obchode za chlieb na toasty zaplatíte od 75 pencí, balená šunka od 1.21 libry a chutný 40 balíčkový čaj Tetley sa pohybuje od cca 92p. Pri potulkách po meste sa asi najviac oplatí stravovanie a lá Take Away. Rýchlo nabrať sily a ísť ďalej. Pri celodennom behaní vám dodá silu a energiu aj taká horúca čokoláda - napr. stredná šálka za 1.8 libry. A kedže si vaše bruško zaslúži aj dobrú pizzu, tak napríklad pri Londýnskom oku (Henrietta Park) vás vyjde 5x pizza plus 1x pivo a 4x nealko pre 5 osôb na cca 2700 Sk. Ale nech už sú ceny pre našinca vysoké, tu platí jedno dôležité pravidlo - ceny nesmiete prepočítavať na Sk. Ste na výlete alebo dovolenke a tu si treba jednoducho užiť a nie škrtiť peňaženku.

SkryťVypnúť reklamu

Pozn:
- ceny vstupného a lístkov sú uvedené na jednu dospelú osobu
- 1 libra = cca 55 Sk (k dátumu 10/2006)

Pár zaujímavých liniek:
Sherlock Holmes Museum
The Queen´s Gallery, Buckingham Palace
Doprava v Londýne
Madame Tussauds Museum


Cesta domov:
Všetko má svoj koniec a tak sa jedno ráno balili batohy a späť na Victoria Station a potom na letisko Stansted. (hoci je menšie ako Heathrow, oproti bratislavskému letisku pôsobí ako Veľká tržnica pri čínskom butiku). Slečna pri pulte nízkonákladovej leteckej spoločnosti mala síce hokej z dokladu o jednej batožine a hoci vedela po slovensky a vedela, že sme Slováci tak tvrdošijne trvala na svoje akože angličtine. Presunuli sme sa ďalej na kontrolu. Tam z príručnej batožiny vyhadzovali ostré a nebezpečné predmety, nápoje, krémy a pasty, a aj plynom poháňané spreje. Po detektore kovov náhodne vybraných šťastlivcov prešacovali a aj vyzuli školení zamestnanci letiska. Keď sme na seba opäť nahodili hodinky, kľúče, opasky .... tak nás o 5 metrov ďalej pre zmenu tentoraz všetkých vyzuli a topánky každého išli cez botičkový scanner. Chúďatá niektoré dámy si museli až 2x vyzúvať svoje dlhé čižmy. Let bol v poriadku a po cca 2 hodinách sme hladko dosadli na rodnú hrudu.    

SkryťVypnúť reklamu

Bonus: fotogaléria k Londýnu 

: myshoun :

(Kluboa Travel)

 

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  7. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 707
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 16 724
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 538
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 831
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 025
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 016
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 678
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 6 170
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ľuboš Vodička: Zolná, kostol za hradbami
  2. Ľuboš Vodička: Slovenské hrady: Tematín
  3. Anton Kaiser: 100 rokov organizovanej turistiky III.
  4. Ladislav Kucharik: Bahrain - panské pieskovisko na zimu
  5. Michal Drotován: Singapur - mesto budúcnosti. Naozaj?
  6. Aleš Tvrdý: Ľudské povolania
  7. Ľuboš Vodička: Kam vo Viedni, keď prší? Albertina
  8. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými kalváriami - Lokca
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 45 801
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 552
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 389
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 10 837
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 383
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 352
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 159
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 430
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťZatvoriť reklamu