Vysoké Tatry 19. októbra (TASR) - Predstavitelia Štátnych lesov (ŠL) TANAP-u, ktoré sa starajú sa o údržbu turistických chodníkov, vyslovili obavy, že viaceré z nich budú musieť o niekoľko rokov uzavrieť.
"Na turistických chodníkoch, ktoré vedú územím s piatym stupňom ochrany prírody, kde dochádza k mohutnému odumieraniu smrekov poškodených lykožrútmi, očakávame podobnú situáciu, aká nastala v chránenej krajinnej oblasti Šumava (ČR). Suché stromy sa tam rozpadávajú a ohrozujú návštevníkov na turistických chodníkoch," konštatoval hovorca Marián Štrurcel. Sanovať už rozpadávajúce sa stromy je ťažké aj z hľadiska bezpečnosti lesných robotníkov. Z blízkosti turistických chodníkov preto treba odstrániť stromy napadnuté lykožrútom skôr, než úplne vyschnú.
"V porastoch s piatym stupňom ochrany prírody pribúda stromov napadnutých lykožrútom, preto by sme sa mali problémom zaoberať spoločne so štátnou správou ochrany prírody, aby sme zabezpečili priechodnosť chodníkov a bezpečnosť turistov," naznačil východisko riaditeľ ŠL TANAP-u Peter Liška. Pripomenul, že zákon pripúšťa možnosť zasiahnuť na území s najvyšším stupňom ochrany aj bez udelenia výnimky, ak ide o bezprostredné ohrozenie života alebo zdravia človeka, prípadne majetku. "Výklad tohto paragrafu je natoľko nejednoznačný, že dostáva správcov a vlastníkov území, ktorými prechádzajú turistické chodníky, do stavu právnej neistoty. Potom sa nemôžeme čudovať, že dochádza k situácii, keď stromy ohrozujúce turistov, nechávajú radšej stáť na mieste, ako by mali porušiť zákon," doplnil riaditeľ.
Štátne lesy (ŠL) TANAP-u spracovali do konca septembra vyše 292 tisíc m3 stromov napadnutých lykožrútom a požiadali o udelenie výnimky na spracovanie ďalších takmer 64 tisíc m3 týchto tzv. chrobačiarov.
K nárastu populácie lykožrúta dochádza v TANAP-e od roku 1995, kedy novoprijatý zákon o ochrane prírody a krajiny vynechal z aktívnej ochrany pred škodcom lesné porasty v územiach vtedajších národných prírodných rezervácií. Podiel územia ponechaného na samovývoj sa postupne zvyšoval. Kým začiatkom 90-tych rokov bolo ponechaných na samovývoj 18 percent územia, v súčasnosti nemôžu ŠL TANAPu zasiahnuť na 51 percentách územia národného parku napriek zhoršujúcemu sa stavu lesa.