rok, a potom vláda fungovanie projektu znovu vyhodnotí.
Vláda sa podľa Topolánka zaoberala tým, či stanovená sadzba nepostihne malých dopravcov. Tí však podľa neho vo väčšine prípadov vlastnia nákladné vozidlá do 12 ton, a preto sa ich týka spoplatnenie prostredníctvom diaľničných známok, nie mýtneho.
Sadzba sa bude líšiť podľa toho, či kamión pôjde vo dne alebo v noci, podľa počtu náprav a plnenia emisných limitov. V praxi tak vodiči nákladných áut za jazdu po diaľnici zaplatia od 1,30 do 5,40 koruny za kilometer (od 1,70 do 7 slovenských korún).
Ministerstvo dopravy na budúci rok ráta s celkovým čistým príjmom z výberu mýta 2,8 miliardy českých korún (3,6 miliardy slovenských). „Pri podobných projektoch sa veľmi často nadhodnocujú príjmy a podhodnocujú výdavky. „Bilancia mýtneho v budúcom roku bude podstatne horšia ako tá, ktorá bola prezentovaná,“ povedal minister financií Vlastimil Tlustý.
Návrh bývalého ministra dopravy Milana Šimonovského počítal so siedmimi tarifami, čo kritizovali hlavne dopravcovia ako príliš zložité riešenie. Jednu sadzbu podľa združenia Česmad Bohemia podporujú aj pre väčšiu transparentnosť pri kalkulácii cien pre svojich objednávateľov.
Minister dopravy Aleš Řebríček už predtým povedal, že návrh je kompromisom medzi požiadavkami dopravcov na čo najväčšiu jednoduchosť a prehľadnosť systému a obavami z obchádzok spoplatnených úsekov. Pokiaľ sa v budúcnosti ukáže, že vodiči spoplatnené úseky obchádzajú, je ministerstvo dopravy pripravené rozšíriť škálu sadzieb.
V susedných krajinách sadzba zohľadňuje aj počty náprav a množstvo emisií. V Rakúsku, kde musia mýtne platiť nákladné autá už od 3,5 tony, sa sadzby pohybujú v prepočte od 5,07 do 7,60 slovenskej koruny za kilometer. V Nemecku sú sadzby nižšie, vodiči platia v prepočte od 3,50 do 5,45 koruny za kilometer.
V Českej republike pri najvyššej možnej sadzbe 5,40 českej koruny zaplatia dopravcovia napríklad za cestu z Prahy do Brna, čo je zhruba 200 kilometrov, celkovo 1080 korún (1400 slovenských korún). Jazda v noci vyjde kamióny v Česku lacnejšie. Z Prahy do Brna sa dostanú pri najlacnejšej sadzbe mýtneho 1,30 koruny za kilometer za 260 českých korún.
Na Slovensku sa zatiaľ čaká na schválenie zákona, ktorý elektronický výber mýta umožní. Ten sa zrejme ešte bude meniť v parlamente cez poslanecké návrhy, čo považuje ministerstvo dopravy za rýchlejší postup, ako keby pripravilo novú novelu. U nás však budú, na rozdiel od Česka, platiť mýtne všetky autá nad 3,5 tony. Uvažuje sa, že poplatky u nás budú od 1,80 koruny za kilometer na niektorých úsekoch ciest 1. triedy až do 6 korún na diaľniciach.
Autor: ik