Peking 16. októbra (TASR) - Objav historickej hrobky z cisárskej éry zastavil stavebné práce na streleckom areáli v dejisku OH 2008 v Pekingu. Podľa informácií lokálnych médií objavili robotníci hrobku v noci na nedeľu, následne informovali úrady, ktoré konštrukčnú aktivitu okamžite pozastavili a privolali k nálezu archeológov.
Hrobka je situovaná iba 100 m od pohrebiska z dynastie Ming (1368-1644), ktoré robotníci v areáli odkryli už v máji. Podľa expertov sa vek a súvislosť nového objavu k tomuto obdobiu ešte s istotou nepreukázala, výskum si teda vyžiada podrobnejšie analýzy. Je však vysoko pravdepodobné, že objavy spolu súvisia. Robotníkov ku hrobke priviedla "rúrka vedúca k relatívne objemnej miestnosti s historickými štruktúrami". Okamžite odkryli asi meter hrubý doskový strop a rozpoznali dve platne jemne rezanej strechy nad izbou. Objavy hrobiek na mieste, kde budú o olympijské medaily súťažiť najlepší strelci, a následné zastavenie stavebných prác sú nezvyčajným zdržaním v organizačnom procese. Konštrukčný harmonogram totiž Číňania doteraz napĺňali bezchybne a s veľkým predstihom, až ich dokonca musel v "prílišnej aktivite" brzdiť Medzinárodný olympijský výbor. A podľa organizačného výboru ani tento nález nezabráni, aby boli všetky športoviská pripravené na sto percent ďaleko pred otvorením OH v auguste 2008.
Problémy však Peking obchádzajú v iných sférach. Cez víkend stovky prevažne starších obyvateľov protestovali proti stavbe elektrárne zásobujúcej prípravy a priebeh OH 2008. Vyvolali aj šarvátku s políciou a približne 250 nájomných bytov v severnej časti hlavného mesta skandovalo heslá ako "Zastavte výstavbu!" Demonštranti tiež žiadali stretnutie s kompetentnými úradníkmi a lepšiu informovanosť v prípade pokračovania prác. Problémom je fakt, že jama, v ktorej má byť postavený transformátor, sa nachádza len 5 metrov od ich domovov. Demonštranti, väčšina z nich 50 až 70-roční, hrozili päsťami a niektorí sa pustili do policajtov, ktorí sa ich snažili nevpustiť do ulíc. Minimálne traja boli zadržaní. Obyvatelia sa obávajú negatívnych dopadov elektrárne na svoje zdravie a poukazujú na to, že o stavbe neboli informovaní. Je to len jedna z mnohých demonštrácií, ktoré sa v čínskej metropole v poslednom čase uskutočnili. Mnohých Pekinčanov pohoršilo aj to, že ich úrady vyhnali z domovov a za svoje domy či pôdu dostali príliš málo peňazí.
Úrady a prípravný výbor v Pekingu nemajú dva roky pred začiatkom olympijských hier radosť ani z kurióznych a zle formulovaných názvov na informačných tabuliach v meste. Prispieť k tomu má nariadenie, podľa ktorého musí mať každý hotel, nákupné centrum či dopravná spoločnosť do konca tohto roka svojho vlastného prekladateľa. Prekladatelia majú zabezpečiť, aby sa čínske nápisy preložili správne do angličtiny. Dôvod je prostý - doteraz vyznievali preklady v miliónovom meste zvláštne, presnejšie až komicky. "Park etnických menšín" napríklad niesol názov "Park rasistov", na letiskách sa núdzové východy označovali ako "Žiadny vstup v mierových časoch"...