"Aj teraz sú tam zachované ulice a drevené domy z čias zlatej horúčky," potvrdil pre TASR autor Radoslav Vajda. Táto slávna éra zasneženej Aljašky, ako ju poznáme z filmov o zlatokopeckom ošiali na Klondiku, sa začala v roku 1898. Mladý fotograf nám ju pripomína ulicou na pilieroch v Ketchikane a inými zrenovovanými drevenicami v pôvodnom štýle či živým skanzenom v Skagway. "V tomto mestečku je aj pôvodná železnica spred vyše sto rokov, ktorá slúži návštevníkom," dodáva Vajda.
Najmä z turistického ruchu žije tento najväčší štát USA, ktorý má však iba 634 000 obyvateľov. Okrem rôznych výletov a exkurzií je cudzincom k dispozícii aj Corringtonovo múzeum aljašskej histórie a ďalšie objekty pozoruhodnej architektúry. Niektoré 29-ročný fotografický nadšenec z Humenného predstavuje výtvarnými čiernobielymi zábermi v dobovou štýle. Ostané sú farebné reportážne dokumenty. Okrem prírodných krás zachytávajú portréty zvierat, činnosti ľudí, ale aj v lese ponechané lokomotívy, strojné zariadenia a koľajnice. Autor ich nafotil v rokoch 2003 až 2005.
Organizátorom výstavy je Centrum Info USA v Univerzitnej knižnici a Veľvyslanectvo Spojených štátov amerických v SR. Potrvá do 25. októbra a navštíviť ju možno v pondelok až sobotu medzi 11. a 19. hodinou.