Vinohrady sa stali súčasťou krajinotvorby. Cieľom nie je lámať rekordy v hektárových výnosoch, ale vyrobiť víno čo najvyššej kvality.
Jednotlivé regióny si budujú svoje vínne cesty, ktoré sú chrbtovou kosťou spoločnej marketingovej stratégie, a to pritiahnuť čo najviac domácich i zahraničných turistov. Na to je potrebné ponúknuť aj štandardné ubytovacie a stravovacie zariadenia s regionálnou gastronómiou a aj iné možnosti oddychu a zábavy.
Po spoločenských zmenách v roku 1989 dáva vínna turistika nové možnosti najmä malým firmám realizovať značnú časť svojej produkcie formou priameho predaja s poskytovaním štandardných služieb cestovného ruchu konečnému zákazníkovi.
Pretože všetky tieto činnosti pohlcujú veľa času, ako nevyhnutné sa javí vytváranie profesijných združení vinohradníkov a vinárov a budovanie vínnych ciest podľa vzoru v zahraničí.
Malokarpatská vínna cesta
Vďaka blízkosti Bratislavy a možnosti čerpať skúsenosti v neďalekých rakúskych oblastiach Burgenlandu a Dolného Rakúska je Malokarpatská vínna cesta už v pokročilejšom štádiu budovania s reálnymi výsledkami.
Novými aktivitami je Svätomartinské požehnanie mladého vína.
Ďalším podujatím, ktoré sa už pár rokov teší záujmu širokej verejnosti, sú jarné ochutnávky vín. Sú to verejné degustácie vín domácich i zahraničných výrobcov, ktoré slúžia na prezentáciu novovznikajúcich firiem a zároveň porovnanie kvality s konkurenciou. Prvou takouto ochutnávkou boli Vínne trhy Pezinok 1996.
Z hľadiska propagácie regiónu a vínnej turistiky má najväčší úspech Deň otvorených pivníc. Počas tohto podujatia majú milovníci vína a regionálnej gastronómie jedinečnú možnosť navštíviť pivničné priestory a prevádzky takmer 100 firiem a ochutnať ich produkty.
Nitrianska kráľovská vínna cesta
Založená bola v roku 2003 a svojou rozlohou je najväčšou na Slovensku. Spája viac od seba vzdialených vinohradníckych obcí a lokalít, preto netvorí taký kompaktný celok ako Malokarpatská vínna cesta.
Vo svojej činnosti nadväzuje na Hornonitrianske vínne trhy, ktoré sa od roku 2001 každoročne konajú v Bojniciach.
Snaží sa o propagáciu regiónu spájaním vínnej kultúry s historickými pamiatkami a stretnutiami s osobnosťami jednotlivých lokalít.
Odborný charakter mávajú vinárske akcie "Odklínanie vína", ktoré sa od roku 2004 konali v piatich obciach regiónu. Kultúrno-spoločenský charakter má súťaž Kráľovná vín a Putovanie za vínom. Významná bola jej prezentácia v rámci medzinárodnej konferencie o francúzskej hudbe na Slovensku.
Paletu vznikajúcich a budujúcich vínnych ciest dopĺňa ešte Tokajská vínna cesta propagujúca svetoznámu vinohradnícku oblasť Tokaj.
Kamenínska vínna cesta zastrešuje oblasť okolo Štúrova od roku 1999. Rozšírila sa na 16 obcí dolného Pohronia a je súčasťou vínnej magistrály.
Autor: JÁN HACAJ