Spojenie do Poľska bude jednoduchšie. FOTO – AUTOR |
Od januára spojí Martin s poľskými Czechowicami tzv. koľajový autobus. Je to vlastne vlak, ktorý má dva až tri vagóny. Tie sú upravené a majú nízkozkopodlažný nástup.
Prvá propagačná jazda sa konala uplynulý týždeň. Z oboch miest boli napoludnie vypravené vlaky a stretli sa v Čadci.
Na projekte Zastávka Beskydy sa začalo pracovať v roku 2004, jeho cieľom je zlepšiť komunikáciu medzi regiónmi a prispieť k rozvoju cestovného ruchu, mobility pracovnej sily a oživiť celý prihraničný región.
Od januára budúceho roku bude koľajový autobus jazdiť pravidelne, zatiaľ počas víkendov. V súčasnosti je do projektu zapojených dvadsaťdva obcí zo Slovenska, sú to okrem iných Martin, Vrútky, Strečno, Žilina, Kysucké Nové Mesto, Krásno nad Kysucou, Oščadnica, Čadca.
Autor: ĽUDOVÍT LETTRICH