Ťažba zlata by mohla narušiť prameň termálnej vody a tým aj činnosť termálneho kúpaliska. Kremnica by tak mohla prísť o jednu z hlavných letných atrakcií. FOTO SME - JÁN KROŠLÁK |
Firma Damit, ktorá kúpalisko spravuje, sa obrátila na odborníkov, aby posúdili riziko. "Presné údaje budeme mať k dispozícii v najbližších dňoch, no už teraz nás geológovia upozornili, že riziko ohrozenia termálneho zdroja bude v prípade ťažby závažné," hovorí Jozef Mičo z firmy Damit.
Prameň termálnej vody a plánované územie ťažby sú od seba vzdialené iba niekoľko stoviek metrov. Voda vyviera z hĺbky 376 metrov pod zemou a má ojedinelé zloženie. Je mierne rádioaktívna, silne mineralizovaná a pri prameni dosahuje teplotu takmer 50 stupňov Celzia.
Podľa Zuzany Balážovej z občianskeho združenia Kremnica nad zlato by ťažba spôsobila pokles záujmu o mesto ako centrum turistického ruchu. To sa už niekoľko rokov snaží o zápis do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Aj preto poslanci mesta zámer kanadskej spoločnosti pred časom odmietli.
Kanadská spoločnosť naopak tvrdí, že záujem turistov o mesto by mohol vzrásť a sľubujú investície práve do cestovného ruchu. Ako príklad dávajú alpskú baňu Erzberg, ktorú navštevuje množstvo turistov.
Mesto sa pri snahe dostať medzi kandidátov na zápis do svetového kultúrneho dedičstva UNESCO chcelo opierať predovšetkým o staré banské pamiatky - napríklad stredoveký banský vodovod, nazývaný banský had, či pozostatky podzemnej baníckej činnosti. Jamu veľkú dvesto metrov, ktorá by ostala po plánovanej povrchovej ťažbe, by však odôvodnili ako kultúrne dedičstvo iba ťažko.
(eta)