Jazero je síce špinavé, ale ľudia sú spokojní.
FOTO – INTERNET
Soľné jazerá v zakarpatskej obci Solotvyno na západe Ukrajiny sú už roky vyhľadávaným miestom odpočinku. Sú vraj zázračne liečivé a spásu v nich hľadajú tisícky ľudí.
„Pokojne vojdite, neutopíte sa, aj keby ste chceli. Nedá sa tu ani potopiť,“ poučuje čerstvú návštevníčku kalného kúpeľa muž na nafukovačke. Žena sa po chvíli ponorí do slanej vody, ktorá ju drží na hladine. Hoci nedosiahne na dno, vo vode je len do polovice tela.
V malom jazierku sú ako v bazéne natesnaní vedľa seba muži, ženy a deti. Voda ich drží bez toho, aby sa museli snažiť. Neprekáža im ani to, že občas zavadia o prázdnu plastovú fľašu či obal z konzervy alebo zmrzliny.
Na to, že za blahodarnými účinkami slanej vody sa nemusí cestovať k ďalekým moriam, prišli obyvatelia obce neďaleko rumunských hraníc už pred mnohými rokmi. Jazierka neďaleko šácht, kde sa vraj už v 19. storočí ťažila soľ, však zväčša využívajú len domáci. V posledných rokoch sa však zo slanej vody v blízkosti schátraných veží stala doslova zlatá baňa.
Miestni podnikavci vyhĺbili niekoľko vodných nádrží a v ich blízkosti postavili drevené chatky. Udupanú pôdu označili ako pláž a za kúpanie začali vyberať vstupné. S hygienou si však zjavne nikto ťažkú hlavu nerobí. kanalizácia žiadna, odpadky sa odhadzujú po celom areále a ako toalety slúžia drevené búdy.
„Toto jazero je najlepšie. Je síce trochu špinavé, ale je v ňom najviac soli,“ pochvaľuje si po rusky hovoriaci muž v areáli, ktorý sa honosí názvom Eldorádo. Do Solotvyna chodí pravidelne a spokojný je najmä s „komplexnou liečbou“. Na dne jazera je totiž husté čierne bahno, ktoré údajne pomáha reumatikom a pôsobí aj na iné choroby.
Záujemca si ho však musí vyhrabať sám a natrieť sa. Po pláži tak pobiehajú desiatky načierno natretých naháčov. Nikto presne nevie, aké účinkytáto hmota má a či si jej nanesením na telo alebo tvár neublíži. V stredisku nie je ani lekársky dozor. Poriadok udržiavajú len vyberači vstupného.
Živelné kúpanie však priťahuje aj cudzincov. Už pätnásť rokov sa chystám k Mŕtvemu moru a stále mi to nevychádza,“ hovorí Pavel z Moravy, ktorý sa na Ukrajinu vybral s priateľmi. „Mám lupienku a liečim sa v Prahe. tu sa mi po dvoch dňoch stav kože výrazne zlepšil. Určite to má nejaké účinky.“ O soľných jazerách sa dozvedel od miestnych. „Ubytovanie je primitívne, dvere sme zatvárali visacím zámkom, sociálne zariadenia sú katastrofálne a celá lagúna je prakticky jedno veľké smetisko,“ dodáva. Ľudia sú však radi, že sa môžu vykúpať a natrieť bahnom v podstate zadarmo. Za ubytovanie zaplatil okolo sto korún. Strach z infekcie nemal. „Voda je taká slaná, že sa tam žiadna baktéria neudrží. Je to mŕtva voda,“ mieni.
Na prašnom parkovisku zastavujú autobusy nielen s českými, ale aj nemeckými či ruskými turistami. Denne je v provizórnych kempoch ubytovaných okolo 400 ľudí.
Do Solotvyna sa však chodí aj za serióznou liečbou. Už počas socializmu bola v štôlňach soľných baní vybudovaná liečebňa pre astmatikov.
Nachádza sa v hĺbke asi tristo metrov a pôsobí priam magicky. Jedinečný účinok má vzduch, ktorý je presýtený soľou. Po absolvovaní liečebnej kúry sa pacienti údajne zbavia problémov na niekoľko rokov.
O tomto zariadení však môžu miestni len snívať. Zatiaľ čo počas minulého režimu sa tu liečili stranícki papaláši, dnes majú prednosť bohatí cudzinci.