BRATISLAVA 20. septembra (SITA) - Mesto Bratislava vyzýva občanov a návštevníkov, aby v piatok necestovali do centra autom, odstavili ho na parkovisku pri OD Tesco na Zlatých Pieskoch a využili električku číslo 2 alebo 4, ktorá ich do mesta odvezie zadarmo. Akcia, ktorú organizuje magistrát spolu s dopravným podnikom hlavného mesta, má názov Dnes do mesta bez môjho auta a Bratislava sa ňou zapojí do kampane Európsky týždeň mobility. Európska komisia ho každoročne vyhlasuje od roku 2002, Bratislava sa doňho v tomto roku aktívne zapája prvýkrát, doteraz podporovala podujatia, ktoré organizovali občianske združenia. Ako dnes na tlačovej besede v Bratislave povedal primátor Andrej Ďurkovský, cieľom akcie je zistiť, ako budú občania na toto podujatie reagovať a či ho prijmú. Riaditeľ Dopravného podniku Bratislava Ján Zachar neočakáva výrazný nával cestujúcich a teda nutnosť posilnenia spojov, dopravný podnik je však aj na túto možnosť pripravený. Na podujatie Európsky týždeň mobility sa vo svete oficiálne zaregistrovalo vyše 730 miest, do kampane Dnes do mesta bez môjho auta vyše 980 miest.
Primátor Ďurkovský dnes vyhlásil, že mesto chce pokračovať v ekologizácii mestskej hromadnej dopravy, nakupovať ekologické autobusy na zemný plyn, pokračovať v zavádzaní duobusov, ktoré výrazne znižujú množstvo škodlivých emisií v ovzduší, vytvárať lepšie možnosti parkovania a rozširovať pešie zóny. Na jar budúceho roka tiež mesto očakáva spustenie ďalšieho diaľničného úseku na území mesta D2 Lamačská - Staré Grunty, ktorým sa vzájomne prepoja mestské úseky diaľnice D1, D2 a D4. K optimalizácii dopravy v meste by tiež malo prispieť vybudovanie Nosného dopravného systému MHD Janíkov dvor - Šafárikovo námestie, ktorého podstatu bude tvoriť rýchlodrážna električka do Petržalky. Hlavné mesto podľa riaditeľky sekcie dopravy a cestného hospodárstva bratislavského magistrátu Tatiany Kratochvílovej dostalo v polovici augusta záverečné stanovisko ministerstva životného prostredia k nosnému dopravnému systému a akceptuje odporúčanie kombinovaného estakádno-povrchového variantu. Magistrát v týchto dňoch pripravuje súťažné podklady na projektovú dokumentáciu pre územné rozhodnutie. Podľa Ďurkovského sa začne prieskumom pilierov Starého mosta, aby sa zistilo, v akom sú statickom stave. Magistrát predpokladá, že s výstavbou nosného dopravného systému by sa malo začať v druhej polovici budúceho roka, začínať sa podľa Ďurkovského bude rekonštrukciou Starého mosta. K ekologizácii mestskej dopravy by malo prispieť aj vybudovanie tzv. nultého okruhu Bratislavy, ktorý bude stavať štát a v pláne je tiež vybudovanie železničných zastávok na území Bratislavy v Devínskej Novej Vsi, Lamači, na Kramároch, Račianskej radiále, vo Vrakuni a v Petržalke, ktoré sú v kompetencii železničnej spoločnosti.
V tomto roku vyčlenila Bratislava na prevádzku a skvalitňovanie mestskej hromadnej dopravy 1,7 miliardy korún, čo je najvyššia položka v jej rozpočte. V Bratislave je v súčasnosti evidovaných vyše 200-tisíc osobných vozidiel, na každého 2,1 človeka pripadá jedno auto. Ročné výkony MHD od roku 1990 poklesli o 25 percent, občania začali viac cestovať autami. Po Prístavnom moste napríklad v roku 1990 prešlo denne 25 600 áut, v roku 2004 to bolo 120 000 áut, čo je takmer päťnásobok. Mesto chce, aby si ľudia na hromadnú dopravu zvykli, boli s ňou spokojní a začali ju uprednostňovať pred individuálnou dopravou. Dopravný podnik pripúšťa, že menej využívaná je napríklad električková doprava pre hlučnosť zastaraných vozidiel, viac si sľubujú od nízkopodlažných odhlučnených električiek, ktoré by chceli postupne kupovať.