Banská Bystrica 18. septembra (ČTK) - Niektoré turistické chodníky v Národnom parku Nízke Tatry (NAPANT) nie sú ani dva roky po veternej kalamite stále priechodné. Turistov, najmä na hrebeňových prechodoch v okolí Veľkej Vápenice alebo Čertovice, čaká časté preliezanie alebo obchádzanie polomov, v niektorých prípadoch chýba aj značenie trás a cesta môže byť pre menej skúsených návštevníkov parku aj nebezpečná. ČTK to potvrdil riaditeľ NAPANT Marián Jasík.
"Veľa ľudí je zo stavu chodníkov nepríjemne prekvapených," povedal Jasík. Dôvodom pomalého odstraňovania následkov kalamity z turistických trás sú podľa neho nedostatočné kompetencie národného parku. Chodníky sú totiž majetkom konkrétnych vlastníkov, avšak stará sa o ne Klub slovenských turistov, ktorý na ich rýchle vyčistenie nemal prostriedky. Navyše lesníci nedovolili prerezávať spadnuté stromy hrubšie ako 15 centimetrov a tak ich dobrovoľníci museli nechať na mieste.
Podľa Jasíka sa vedenie parku kvôli nespracovanej kalamite v máji stretlo s lesníkmi, výsledkom však nebolo urýchlené vyčistenie trás, ale ich zatvorenie v okrese Brezno. Dodnes je pre verejnosť zakázaný vstup do lesa na chodníkoch napríklad z Heľpy do Priehyby, z Bacúcha do Bacúšskeho sedla alebo z Hotela Mýto do Mlynnej doliny.
Niektoré turistické chodníky boli podľa Dušana Kaliského z Klubu slovenských turistov v Banskej Bystrici kvôli kalamite preložené. Turisti, ktorí by chceli postupovať podľa starých máp, riskujú nielen stratu cesty ale aj možnú pokutu od ochrancov prírody za pohyb mimo vyznačenej trasy.
Podľa Jasíka existuje dohoda lesníkmi a národným parkom, podľa ktorej spracujú kalamitné drevo a uvoľnia turistické trasy ešte v tomto roku. Dovtedy však musia návštevníci Nízkych Tatier počítať s tým, že sa ich túry po druhom najvyššom slovenskom pohorí podstatne predĺžia.