Bratislava 16. septembra (ČTK) - Obavy z toho, že by sa počas tohtoročných letných prázdnin mohli ľudia nakaziť chorobami v znečistených jazerách, sa vraj nepotvrdili. Vyplýva to z ankety, v ktorej ČTK oslovila niekoľko slovenských lekárov. Na riziko nákaz upozornil na začiatku prázdnin Úrad verejného zdravotníctva. Slováci totiž údajne naďalej radi plávajú v jazerách, ktoré úrad už dávnejšie označil za nevhodné na kúpanie sa.
"Nezaznamenali sme žiadny prípad nákazy z kúpania sa. Nestalo sa to tento rok a nepamätám sa na také prípady ani v minulosti," povedal ČTK prednosta kliniky infektológie v nemocnici na bratislavských Kramároch Igor Stankovič. Do nemocnice podľa neho neprišiel ani pacient, ktorý by sa bol priotrávil toxickými vodnými riasami - sinicami. Tie sa v minulosti tvorili napríklad na známom jazere Kuchajda, neďaleko centra Bratislavy.
Žiadne prípady ochorení z kúpania sa nezaznamenali ani oslovení lekári v Banskej Bystrici a Košiciach. "Už roky sme sa nestretli s tým, že by sa ľudia nakazili pri kúpaní sa," dodal lekár Bartolomej Magyar z Košickej fakultnej nemocnice.
Napriek tomu lekári pripúšťajú, že kúpať sa v znečistených vodách môže byť nebezpečné. "Platí to najmä pre malé deti. Dnes totiž chodia rodičia k vode pomaly aj s novorodencami," konštatoval Stankovič.
Košický lekár Magyar vidí najväčšie nebezpečenstvo v hlodavcoch. "V dávnejšej minulosti sa stávalo, že také nákazy postihovali baníkov a ľudí, ktorí sa pohybujú v šachtách a kanáloch," povedal. Práve tam totiž žijú aj hlodavce. Väčšinou sa však nákazy prejavili len vtedy, ak sa človek zo znečistenej vody napil, dodal Magyar.
Otravy a choroby, ktoré by človeka napadli pri kúpaní sa nezaznamenal ani samotný Úrad verejného zdravotníctva. "Lekári nemajú povinnosť informovať úrady verejného zdravotníctva o výskyte zdravotných problémov súvisiacich s kupaním sa vo vode nevhodnej na kúpanie, pokiaľ sa nevyskytne epidémia," reagovala na otázku ČTK hovorkyňa úradu Ivana Šišková. Postihnutí sa navyše podľa nej často k nákaze nepriznajú a liečia sa doma, dodala.
Úrad onačil tento rok za nevhodné na kúpanie sa napríklad vodné nádrže pri Malých Levároch a Plaveckom Štvrtku na západe Slovenska, alebo na niektorých jazerách - tajchoch pri Banskej Štiavnici na strednom Slovensku. Dlhodobo znečistená voda je aj na niekdajšom uznávanom letovisku Duchonka pri Topolčanoch, vyplýva z internetovej stránky úradu. Starosta neďalekej obce Prašice Pavol Suchoň však už skôr ČTK povedal, že v posledných rokoch pri jazere turistov pribúda, ale na žiadne ochorenia z vody sa nikto nesťažoval.
grm prl