Poľskí robotníci čakajú na rohu ulice v západnom Londýne na sprostredovateľov, čo im ponúknu prácu. Od rozšírenia únie prišlo do Británie približne 600 – tisíc Poliakov.
FOTO – SITA/AP
kyslej kapusty.
Kúpna sila poľskej komunity je taká vysoká, že sa ju snažia prilákať aj najväčšie britské supermarkety. Sainsbury a Tesco vo svojich regáloch vytvorili špeciálne miesta pre Poliakov, kde si môžu kúpiť výrobky dovezené priamo z vlasti. Populárny je boršč, zelenina nakladaná v octe, rôzne salámy, konzervy, ovocné zaváraniny, ale aj pivo a domáci alkohol. Tieto špeciálne delikatesy si Poliaci mohli kupovať v desiatkach „sklepov“ – obchodoch, roztrúsených po celom Londýne. Na porovnanie Česi a Slováci majú v meste len tri špeciálne obchody.
Príležitosť dobre zarobiť teraz zacítili veľké obchodné reťazce. Podľa odhadov totiž príjmy poľských robotníkov dosahujú niekoľko miliárd libier. „Poliakom v Británii chýbajú najmä polievky, cukrovinky so želatínou a čokoláda či kyslá kapusta,“ povedal manažér Tesca Martin Koyce pre Sunday Telegraph.
V Británii začali po rozšírení Európskej únie v máji 2004 pracovať legálne desaťtisíce Poliakov. Dodnes sa ich oficiálne zaregistrovalo takmer 250 – tisíc. Skutočný počet však môže byť oveľa vyšší, odhaduje sa až na 600 – tisíc. Britské Centrum pre ekonomický a obchodný výskum uvádza, že príchod Poliakov významne pomáha rastu hospodárstva. Ich význam sa dá porovnať s postavením piateho najväčšieho anglického mesta Liverpoolu v britskej ekonomike.
Poliakov je v Londýne najviac v štvrti Hammersmith, kde majú veľké kultúrne centrum. Ich príjmy stále rastú a mnohé banky a poisťovne pre nich pripravili špeciálne služby. Mnoho Poliakov síce posiela veľké množstvo zarobených peňazí domov, najmä mladí však prišli do Británie, aby zažili miestny životný štýl, klubovú kultúru a módu. »