Kontroly na letiskách sa v priebehu piatich rokov výrazne sprísnili. Ľudia si museli zvyknúť na podrobné skúmanie batožiny, vyťahovanie opaskov, vyzúvanie topánok. Na palubu si nemôžu zobrať takmer nič, najnovšie ani vodu. FOTO - REUTERS |
Občania aj vlády sú podozrievavejšie, ostražitejšie a náchylnejšie k predsudkom. Ľudia sa museli vzdať časti toho, čo považovali za nedotknuteľné. Viac ako kedykoľvek predtým ich kontrolujú na letiskách, pri vybavovaní víz, musia rátať s tým, že niekto si možno číta ich e-maily, sleduje, aké internetové stránky si prezerajú, počúva ich telefóny alebo si ich nahráva na priemyselnú kameru niekde na nástupišti metra.
Možnosť, že sa človek stane "záujmovou osobou", sa zvyšuje, ak má arabské meno, korene v moslimskom svete, je počernejší, má kučeravé vlasy. Keď sa pred pár týždňami v Británii diskutovalo, či vytvoriť profil ľudí, ktorí môžu byť potenciálnymi teroristami, mnohí boli zhrození. Neoficiálne však tieto profily existujú už dávno a nie je žiadnym prekvapením, že sa nimi riadia zamestanci bezpečnostných služieb či imigrační úradníci.
Ľudia päť rokov po dvojičkách chcú žiť ako predtým - cestovať, chodiť na dovolenky alebo za biznisom. A tak si zvykli na nepríjemné prehliadky na letiskách, na zoznamy predmetov nepatriacich na palubu, chlapíkov so zbraňou pod sakom v lietadle, aj na núdzové pristátia spôsobené tým, že niekto na palube sa správa podozrivo. Naučili sa tiež všímať si podozrivých ľudí, opustené batožiny či sa vyhýbať veľkým davom. Tieto pocity niekedy prerastajú do paranoje, a tak pribudlo útokov na tých, čo sú iní. Ľudia otvorene hovoria, koho nechcú za suseda, myšlienka multikulturalizmu dostáva poriadne zabrať.
Vlády občanom tvrdia, že robia všetko pre to, aby ich ochránili. Prijímajú protiteroristické zákony, bránia migrácii z rizikových krajín, nasadzujú policajtov do ulíc, aj tajne medzi teroristov. Vymýšľajú dokonalejšie pasy, berú odtlačky prstov, plánujú snímať rohovky. Krajiny si vymieňajú zoznamy podozrivých, letecké spoločnosti zbierajú o ľuďoch také informácie, aké nikdy predtým.
Spravodajské služby obviňované zo zlyhaní zintenzívnili svoju činnosť a podľa niektorých názorov zachádzajú pri monitorovaní života ľudí priďaleko. Boju proti terorizmu sa v mnohých krajinách prispôsobilo súdnictvo, bankové tajomstvá už nie sú zabetóvané a unesené lietadlá či lode môžu zostreliť aj s rukojemníkmi na palube.
Ľudia sú dezorientovaní a nevedia, či ich vlády protiteroristickými opatreniami ešte chránia, alebo už obmedzujú ich osobnú slobodu. Na jednej strane chcú vidieť všetkých teroristov minimálne vo väzení, na druhej strane sa im bridí myšlienka, že sa im niekto hrabe v súkromí.
JANA SHEMESH, Tel Aviv