POPRAD 27. augusta (SITA) – Jedinečnú geologickú expozíciu svojho druhu na Slovensku vo voľnej prírode môžu obdivovať návštevníci Tatranského národného (TANAP) parku pri návšteve Javorovej doliny. Na modro značkovanom turistickom chodníku pri horárni Pod Muráňom vytvorili pracovníci Štátnych lesov TANAP-u náučnú geologickú plochu Podmuráň. "Dominujú jej vzorky jednotlivých druhov hornín dotlačené na tieto miesta ľadovcom. Ide o horniny, ktoré sa vo Vysokých Tatrách nachádzajú od ich vzniku až podnes. Na skalách sú tabuľky s popisom názvu horniny, jej pôvodu a veku s dodatkom, ktorá časť Tatier je z nej vybudovaná. Malé časti každej vystavenej horniny sú zbrúsené tak, aby bola jasne viditeľná jej štruktúra,“ vysvetlil pracovník Odboru prác celospoločenského významu Štátnych lesov TANAP-u Igor Stavný.
Súčasťou geologickej expozície v prírode sú panely s fotografiami a podrobným popisom samotného zrodu Tatier, spôsobu a časového obdobia ich vyzdvihovania, ako aj ich tvarovania do dnešnej podoby. "Keďže výrazový slovník geológie je pre mnohých laikov zložitý, snažili sme sa ho pretlmočiť do ľahko zrozumiteľných textov. Pritom každý z nich dopĺňa fotografia alebo kresba, ktorú si priamo na mieste môže turista porovnať so skutočnosťou,“ doplnil I. Stavný.
Geologickej expozícii v prírode dominuje žulový balvan s plastikou znázorňujúcou praveké more, z ktorého sa Tatry dvihli. Priamo na mieste nechýba panoramatická fotografia Vysokých Tatier s popisom vrcholov, ktoré má turista možnosť vidieť pred sebou. Navŕšená kopa kamenia, ktorá je súčasťou expozície, symbolizuje morénu dotlačenú ľadovcom do údolia. Autori tejto jedinečnej geologickej expozície v prírode sú zároveň aj autormi novej skladačky "Kamenná minulosť a premeny Tatier", ktorá je turistom prístupná v Múzeu a informačných centrách Štátnych lesov TANAP-u a od septembra bude súčasťou ekovýchovnej činnosti ŠL TANAP-u so školami.