Bohatú kolekciu milodarov tvorili okrem iného koráliky z farebného skla a z jantáru. . FOTO PRE SME - VERONIKA JANUŠKOVÁ |
Celkovo archeológovia odkryli tri mohyly z kameňov a štrnásť samostatných hrobov. Nálezisko je výzmanné tým, že ide o prvé hroby z doby halštatskej v Košickej kotline.
"Na hornom toku Tisy ide o unikát," povedala archeologička Elena Miroššayová. "Hrob s najbohatšou kolekciou obsahoval okrem urny so spopolnenými zvyškami ľudského tela aj množstvo milodarov. Samotná jeho výbava bola nezvykle bohatá."
Významým nálezom sú aj keramické džbániky, ktoré boli v pohrebisku ukryté. "Sú to prvé nádoby vyrobené na hrnčiarskom kruhu. Dovtedy naši predkovia vyrábali keramiku lepením," povedal vedúci tímu archeológov Ladislav Olexa.
Podľa nálezov je možné predpokladať, že v hroboch sú pochovaní pravdepodobne príslušníci nomádskej kmeňa, ktorý na územie prišiel zrejme zo severných oblastí Čierneho mora. Nájdené pohrebisko pochádza zrejme zo 7. až 6. storočia pred naším letopočtom.
"Stále sme počítali s tým, že východný element zasiahol aj do nášho územia. Milodary v najbohatšom hrobe preukazujú vplyv východného, ale aj západokarpatského kultúrneho prostredia," povedala Miroššayová. Náleziská v Ždani a v susednej Nižnej Myšli ukazjú, že cez územie viedla jedna z jantárových ciest spájajúca stredomorie s pobaltím. Na oboch výskumoch pracujú študenti archeológie a archeoturisti z Nemecka.