PREŠOV 20. augusta (SITA) – O drevených kostolíkoch na východe Slovenska sa hovorí ako o perle Karpát a mnohé štúdie rozvoja cestovného ruchu ich označujú za jedno z najväčších turistických lákadiel tohto regiónu. Bežný turista však v skutočnosti nikde nenájde komplexnú informáciu, koľko je týchto kostolíkov, kde nájde osobu s kľúčom a problémom sú aj propagačné materiály. Majiteľka Turisticko-informačnej kancelárie (TIK) v Bardejove Lucia Jesenská pre agentúru SITA uviedla, že poskytujú tieto informácie aj s mapkou a kontaktnou osobou, ktorou je zväčša kostolníčka alebo kňaz, ale iba v regióne Horného Šariša. Turista tu síce získa presné informácie, ale iba o deviatich kostolíkoch z celkového počtu vyše 50. Z nich je 27 národnou kultúrnou pamiatkou. V bardejovskej kancelárii môžu momentálne turistom ponúknuť súbor pohľadníc, no vypredali propagačný materiál Karpatská drevená cesta v slovensko-poľskej mutácii, ktorý poskytoval informácie o drevených kostolíkoch na oboch stranách spoločnej hranice. V angličtine je k dispozícii publikácia o deviatich kostolíkoch na území Bardejovského okresu. Záujem o tieto sakrálne stavby je podľa Jesenskej slabý. Najširšia klientela pochádza z Poľska, ide skôr o individuálnych turistov, ktorí si nežiadajú sprievodcu. V tomto roku bolo dosť aj Holanďanov, Francúzov a anglicky hovoriacich návštevníkov. O drevené kostolíky sa zaujíma približne 25 percent klientov TIK.
Dlhoročný sprievodca Aladár Šalata sa venuje hlavne hosťom z Bardejovských kúpeľov. S nimi navštevuje rímskokatolícky kostolík západného obradu sv. Františka z Assisi v Hervartove, ktorý patrí k najvzácnejším sakrálnym stavbám na Slovensku (1500) a sú v ňom zachované všetky tri obdobia - prvé katolícke, reformačné a postreformačné. Ďalšou jeho zastávkou je chrám východného obradu sv. Lukáša v Krivom (1826), kde sa zachoval interiér s pôvodným ikonostasom. Šalata si potrpí aj na akustiku, svojim hosťom púšťa nahrávky autentických východných spevov, koledy a pieseň Christos voskres, jeho špecialitou je aj modlitba Otče náš v staroslovienčine. Ročne sprevádza do kostolíkov 15 – 20 skupín po 15 turistov, hovorí nemecky, anglicky a rusky.
Vo Svidníku je aktívne Občianske združenie Chráňme kraj pod Duklou, ktoré získava pre kostolíky ktitorov spomedzi známych osobností, aby pomohli zohnať peniaze na ich rekonštrukciu. V tomto regióne sú najviac navštevované chrámy v obciach Bodružal, Ladomírova, Krajné, Čierne, Jedlinka na trase do Poľska. Turista sa však najjednoduchšie dostane do dreveného kostolíka v skanzenoch v Bardejovských kúpeľoch (zo Zboja a Mikulášovej) a v Humennom (z Novej Sedlice). V súčasnosti prebieha aj kurz sprievodcov drevenými kostolíkmi financovaný z eurofondov.