SME

Predajcovia ovocia komplikujú bezpečnosť premávky na cestách

Ružomberok/Žilina 15. augusta (TASR) - Predávať ovocie a zeleninu pri cestách v extravilánoch obcí zakazuje zákon. Obchodníci na území obcí a miest môžu ...

Ružomberok/Žilina 15. augusta (TASR) - Predávať ovocie a zeleninu pri cestách v extravilánoch obcí zakazuje zákon. Obchodníci na území obcí a miest môžu ponúkať svoj tovar na verejných priestranstvách len so súhlasom samosprávy. Uviedla pre TASR zástupkyňa hovorcu Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Žiline Jana Balogová.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ponúkanie ovocia a zeleniny pri cestách podľa Balogovej komplikuje bezpečnosť cestnej premávky. Predajcovia neohrozujú len svoj život, ale aj ostatných účastníkov cestnej premávky. Často sa stáva, že napríklad vodič značne riskuje pri predbiehaní a v protismere sa stretne s prichádzajúcim vozidlom, ktorý v snahe vyhnúť sa, musí zájsť na okraj cesty.

SkryťVypnúť reklamu

"Policajti nemajú právo pokutovať predajcov, lebo neporušili dopravné predpisy, môžu ich napomenúť a požiadať, aby komunikáciu opustili. Policajti však nedokážu zaručiť, že po ich odchode sa predajca na cestu opäť nevráti. Jednoducho nie je v silách polície strážiť jednotlivé úseky ciest nepretržite. Konanie predajcov môžu oznámiť na Krajský úrad pre cestnú dopravu a pozemné komunikácie v Žiline, ktorý ho posúdi a vyrieši," povedala Balogová. Dodala, že ak lesné plody predávajú deti, tak je problematické ich postihnúť za túto činnosť.

Problémy s predajcami lesných plodov majú policajti aj na jednom z najnehodovejších cestných úsekov v Žilinskom kraji na ceste 1/18 medzi obcami Rojkov a Ivachnová, ale aj na Kysuciach a v okolí Kraľovian. Jeden z predajcov lesných plodov pri Ivachnovej sa nazdáva, že by dokázal odskočiť, ak by sa neho rútilo auto. Zber a predaj považuje za jediný spôsob, ako si môže zarobiť peniaze cez prázdniny. Navyše ešte nemá ani pätnásť rokov, a tak by ho nikde nezobrali pracovať.

SkryťVypnúť reklamu

Policajti majú právo pokutovať motoristov za porušenie zákazu stáť na cestách I. triedy. Takéhoto priestupku sa dopustia aj vtedy, ak na jej krajnici zastavia s automobilom a nakupujú tovar od zberačov lesných plodov. "Pokiaľ policajt zistí takéto porušenie zákona o premávke na pozemných komunikáciách, musí v zmysle zákona zakročiť," poznamenala Balogová.

Kontrola pôvodu lesných plodov mimo lesných území, pri predaji na cestách, je takmer nemožná, tvrdia ochranári. Ľudia môžu povedať, že ich nazbierali v nechránených lokalitách. "Na územiach nachádzajúcich sa v 3. až v najvyššom 5. stupni ochrany prírody je podľa zákona zakázaný zber rastlín a plodov. Môžu ich tam zbierať len vlastníci uvedených pozemkov," povedala riaditeľka Správy Národného parku Malá Fatra vo Varíne Viera Demianová.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 103 145
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 738
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 539
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 971
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 734
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 367
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 652
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 525
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu