POPRAD 14. augusta (SITA) – Len necelá polovica zachraňovaných osôb sa pri návšteve hôr poistila pre prípad záchrany Horskou záchrannou službou (HZS). Vyplýva to zo štatistík horskej služby za mesiac júl, keď vstúpila do platnosti novela zákona o horskej službe. Za prvý mesiac platnosti novely zasahovali horskí záchranári 44 krát v horských oblastiach Slovenska, pričom zachraňovali 51 osôb. V 22 % prípadov boli príčinou úrazov objektívne príčiny, akými sú uštipnutia hmyzom, plazmi, či zásah bleskom, vo väčšine prípadov sa úrazu dalo predísť, informoval na dnešnej tlačovej besede v Poprade riaditeľ HZS Jozef Janiga. Len polovica zachraňovaných osôb mala poistenie, ale situácia sa podľa riaditeľa záchranárov postupne zlepšuje. Podľa neho potrvá približne dva roky, kým si ľudia zvyknú, že pred návštevou hôr sa treba poistiť.
Najviac zásahov mali záchranári vo Vysokých Tatrách. Oproti minulému roku výraznejšie vzrástol počet zásahov v Malej Fatre a v Slovenskom raji. Záchranári najčastejšie zachraňovali turistov z Českej republiky, Slovenska a Poľska. Podľa J. Janigu nemožno povedať, že títo turisti by boli nedisciplinovaní. „Úrazovosť je zrkadlom návštevnosti,“ povedal riaditeľ horských záchranárov. V júli zaznamenali záchranári dva smrteľné úrazy.
Za prvý mesiac platnosti novely zákona o HZS vyčíslila horská služba náklady na záchranné akcie na 1,109 mil. Sk. Náklady na väčšinu záchranných akcií sa „zmestili“ do 4 500 Sk. Od 4 500 do 20 000 Sk zaplatí 12 zachraňovaných osôb. Päť záchranných akcií bolo drahších ako 100 000 Sk. Bolo to aj niekoľkodňové pátranie po nezvestnom chlapcovi, v ostatných prípadoch bol do záchrannej akcie nasadený vrtuľník. Riaditeľ HZS je spokojný aj so stavom uhrádzania za vykonané záchranné akcie. Do dnešného dňa predstavujú uhradené pohľadávky viac ako pol milióna Sk.
SITA vydá k správe zvukovú správu.