BRATISLAVA - Ako sa skončí dlhodobý spor o ochranu Tatier, nie je jasné ani po nástupe novej vlády. Správa TANAP-u a Štátne lesy TANAP-u sa už dva roky nevedia dohodnúť na tom, aká plocha parku má zostať v zóne A, teda bez zásahov človeka.
Skupina bez výsledku
Spoločná pracovná skupina lesníkov a ochranárov ukončila nedávno svoju prácu bez výsledku. Hoci noví ministri pôdohospodárstva a životného prostredia už vytvorili novú expertnú komisiu, obaja naďalej stoja za svojimi rezortnými organizáciami.
Minister životného prostredia podporuje zónu A v rozsahu 57 percent súčasnej výmery parku, povedal jeho hovorca Peter Višváder. Naopak, minister pôdohospodárstva Miroslav Jureňa hovorí: "Naše stanovisko je iné, do A-zóny navrhujeme 39 percent územia."
Sporné doliny
Jadrom sporu je najmä budúca podoba Tichej a Kôprovej doliny. Ochranári by ich radi ponechali v bezzásahovej zóne, kým lesníci navrhujú v týchto dolinách "cielené pestovateľské zásahy". Podľa nich je tam dnes len 16 percent prírodných lesov.
Čo navrhujú lesníci
"Ostatné boli vypestované umelo s nepôvodnými, druhovo a geneticky nevhodnými sadenicami, najmä smreka," povedala hovorkyňa Štátnych lesov TANAP-u Lenka Burdová.
Stromy majú podľa nej "zlý zdravotný stav, nízku stabilitu a sú ohrozené lykožrútovou kalamitou".
Lesníci preto navrhujú vypestovať v dolinách lesy blízke prírode. "Následne možno takéto lesné komplexy v etapách 10, 20 či 30 rokov kvalifikovane hodnotiť a priraďovať do A-zóny," hovorí Burdová.
Ochranári: Absurdita
Ochranári pokladajú plán za absurdný. Podľa nich práve nedávna veterná kalamita umožnila, aby na území dolín konečne vznikol les vytvorený prírodou.
"Ak je naším cieľom, aby tu v budúcnosti bol prirodzený les, mali by sme mu umožniť prirodzený vývoj," povedal Tomáš Vančura, šéf Správy TANAP-u.
Tvrdí, že o vypestovanie prirodzeného lesa sa lesníci "snažia už takmer 60 rokov a výsledkom sú prevažne umelé lesy, ktoré počas víchrice vyvráti vietor".
Vančura povedal, že chrániť Tichú a Kôprovú dolinu je dôležité aj preto, lebo ide o "pomerne veľký uzavretý a neurbanizovaný celok, v ktorom môžeme vidieť pásma biotopov, od údolných spoločenstiev až po alpský stupeň na hrebeňoch".
Nekonečný spor
Predchádzajúci parlament zaviazal vládu vypracovať návrh zonácie do októbra tohto roku.
Obe ministerstvá - pôdohospodárstva a životného prostredia - dnes tvrdia, že chcú hľadať kompromis, priznávajú však, že termín sa pravdepodobne nestihne.
Hovorca ministra životného prostredia Višváder povedal, že tlačiť na novú vládu, aby o riešení rozhodla do dvoch-troch mesiacov, nie je správne, keďže doteraz sa rozhodnutie dlho odkladalo.
Prvý návrh bol v roku 2003
Prvý návrh zonácie pripravila Správa TANAP-u už v roku 2003, zorganizovala sedem verejných vypočutí, zozbierala viac ako 500 pripomienok a reakcií, ktoré vydala aj v knihe.
Nepodarilo sa jej však dosiahnuť kompromis so Štátnymi lesmi TANAP-u a ani so súkromnými vlastníkmi lesov.