SME

Poľský Gdansk poskytuje more možností

Väčšina Slovákov, keď sa vyberie do Poľska, navštívi Zakopané, Krakov, prípadne Varšavu. Kto sa však poberie viac na sever, musí snáď prekonať námahavú cestu, ale baltské pobrežie stojí za to.

Gdanský prístav v pozadí s najväčším stredovekým žeriavom v Európe.

FOTO – www.gdansk.pl

Najmä prekrásne, historické mesto Gdansk. Vysoká teplota morskej vody a množstvo slnečných dní síce nie sú zaručené, ale atrakcie, rôzne podujatia a predovšetkým čaro mesta sa vám odvďačia, pretože Gdansk ponúka more možností.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
0 seconds of 0 secondsVolume 0%
Press shift question mark to access a list of keyboard shortcuts
00:00
00:00
00:00
 
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tisícročná história

Možno sa doň zamilovať hneď na prvý pohľad. Atmosféra historických ulíc, architektonické pamiatky a medzinárodný charakter mesta láka turistov najviac. Kto sa dozvie, že mesto bolo počas druhej svetovej vojny takmer úplne zničené, nemôže tomu uveriť. Pamiatkari dokázali priam zázrak - dokonale ho zrekonštruovali.

SkryťVypnúť reklamu

Situované je pri rieke Motlawe a ako prístav po stáročia plnilo dôležitú úlohu vo výmene tovarov. Práve v Gdansku sa odohralo veľa dôležitých historických udalostí. Jeho história siaha až do roku 980. Prvé zmienky o meste sú spojené so smrťou českého misionára Vojtecha, ktorý sem priniesol kresťanstvo.

Udalosť, ktorá zmenila dejiny Gdanska, ale aj celého sveta, bol útok nemeckého krížnika Schlesswig-Holstein na poľských vojakov na Westerplatte 1. septembra 1939. Tu sa začala druhá svetová vojna.

Solidarita

Ďalšie udalosti, ktoré písali dejiny mesta a krajín za železnou oponou, bol štrajk robotníkov Gdanských lodeníc v decembri 1970. Keď v auguste 1980 sa opäť začali masové štrajky, bol to začiatok pádu komunizmu.

Podpísanie porozumenia medzi štrajkujúcimi a komunistami inicioval vznik nového politického poriadku. Svet sa dopočul o Solidarite a o Lechovi Walesovi. Ten patrí k najznámejším obyvateľom mesta. Je nositeľom Nobelovej ceny za mier, prezident Poľska v rokoch 1990 až 1995.

SkryťVypnúť reklamu

Osobnosti Gdanska

S Gdanskom sú však spojené aj iné významné mená, ako známy astronóm Jan Heweliusz, ktorý sa tu narodil na začiatku 17. storočia. Pochádzal z českej rodiny, ktorá sa zaoberala výrobou piva, niet sa čo čudovať, že v Gdansku založil pivovar a pivo s jeho menom sa tu vyrába dodnes.

V roku1686 sa tu narodil Daniel Gabriel Fahrenheit, fyzik, ktorý sa zaoberal pomermi teploty a tlaku. Ako prvý použil ortuť v teplomeroch. V Gdansku sa tiež narodil autor Plechového bubienka Günter Grass, novinár, hudobník a grafik. Tvoril hlavne v Nemecku, rodné mesto si však veľmi obľúbil a situoval doň dej viacerých svojich poviedok.

Prechádzka mestom

Tú začneme ulicou Dlhý trh smerom k Neptúnovej fontáne – symbolu mesta, ktorému vládne boh mora.

SkryťVypnúť reklamu

Fontánu postavili v roku 1663 a je situovaná pred Dvorom Artusa. Kedysi to bol dom najbohatších kupcov, dnes miesto stretnutí výnimočných osobností sveta politiky, kultúry a vedy. Pozornosť návštevníkov priťahuje kachľová pec Georgia Stelzenera obložená 502 kachličkami, ktoré vytvárajú portréty európskych panovníkov a významných mešťanov.

Vedľa Dvora Artusa je dom, v ktorého hornom okne sa každý deň objavuje „Panienka z okienka“. Podobne ako v Prahe turisti obdivujú orloj, v Gdansku je to slečna na prechádzke, ktorej hrá hudba.

Najkrajšie ulice sú Dlhý targ, Dlhá ulica a Kráľovský trakt, ktorý vedie súbežne s riekou Moltawou od Zlatej k Zelenej bráne. Tu sa nachádzajú najstaršie domy, ktoré vyrástli ešte v stredoveku.

K panoráme mesta patrí symbol Gdanska – stredoveký žeriav, najväčší prístavný výťah Európy z minulosti. Kedysi slúžil na vykladanie tovarov a stavanie stožiarov na lodiach, ktoré sa plavili z Motlawy a vychádzali na more. Plnil aj funkciu mestskej brány. Dnes je jednoducho charakteristickým prvkom gdanského starého mesta.

SkryťVypnúť reklamu

Gdanská radnica

Gdanská radnica bola postavená v rokoch 1379 – 1492.

V 16. storočí vznikli tri krídla súčasného nádvoria a v jednom rohu boli umiestnené slnečné hodiny s latinským nápisom Tieňom sú naše dni. Radnica bola počas druhej svetovej vojny zničená a zreštaurovali ju až v roku 1970. Dnes je v nej umiestnené Historické múzeum mesta.

Nájdete v nej obdivuhodnú Červenú sálu nazvanú Veľká sála rady, ktorej výzdoba je dielom Izaaka van de Blocka – autora 25 obrazov na strope. Silný dojem vyvolávajú fotografie Gdanska z obdobia druhej svetovej vojny, keď bolo mesto takmer celé zničené. Pod snímkami zbombardovaných gdanských ulíc sú umiestnené zábery zrekonštruovaných ulíc – hmatateľný dôkaz práce reštaurátorov.

Počas prechádzky centrom mesta sa návštevník dostane k Mariackej ulici, kde stojí impozantná Mariacka bazilika. Do najväčšieho kostola v Európe postaveného z tehál vojde 25-tisíc ľudí.

SkryťVypnúť reklamu

Biele steny nepôsobia ubíjajúco ako vo väčšine gotických kostolov. Dĺžka kostola je 150 a výška 77,6 metra. Stavali ho v rokoch 1343 až 1502. Nachádza sa tu aj vyhliadková galéria, z ktorej sa dá obdivovať panoráma mesta. Treba však prekonať 400 schodov.

Tri v jednom

Tak sa dá charakterizovať trojmesto, čiže Gdansk, Gdyňa a Sopoty, ktoré sú navzájom prepojené mestskou dopravou a tam, kde sa končí jedno mesto, začína sa druhé.

Gdyňa je moderné, prístavné mesto otvorené svetu. Charakterizuje ho krásne nábrežie, kotviace lode, plachetnice, turisti, stánky so suvenírmi a vôňa smažených rýb. Tie treba ochutnať, lebo nikde tak nechutia ako práve tu.

Hneď v prístave sa nachádza budova, v ktorej sídli oceánium. Tisíce rýb a morských príšer, mušle, akváriá – pastva pre oči milovníkov mora.

SkryťVypnúť reklamu

A keď už sme v gdynskom prístave, treba spomenúť Morskú akadémiu, ktorá má medzinárodné renomé. Študujú na nej aj Slováci.

Námorné plachetnice Horizont a Dar mládeže sú vyslancami do sveta akadémie. Plavba na Dare mládeže je nezabudnuteľný zážitok, keď najprv v obkľúčení malých navigačných lodí obrovská loď vychádza z prístavu a neskôr na otvorenom mori rozvinie všetky plachty.

Dar mládeže je plachetnica, ktorú si možno prenajať na dlhšie aj kratšie cesty. Deň na nej stojí približne 100 eur, ubytovať sa naraz môže zhruba 100 turistov, na loď sa dá nastúpiť či vystúpiť v ľubovoľnom prístavnom meste Európy podľa objednávky v rámci rozvrhu cesty.

Sopoty – nielen hudba

Najväčším symbolom Sopotov je najdlhšie drevené mólo v Európe, ktoré meria 511,5 metra. Je to ideálne miesto na prechádzky, ktoré sú príjemným zážitkom a navyše dobrou investíciou do zdravia, pretože koncentrácia blahodarného jódu na úsekoch najďalej vysunutých do mora je dvakrát silnejšia ako na pevnine.

SkryťVypnúť reklamu

Tu sa nachádza aj prístav pre turistov, ktorí si môžu urobiť výlety po Gdanskej zátoke a na Helský polostrov. Práve v Sopote sa konajú majstrovstvá sveta v plachtení, súťaž o Pohár Baltu vo windsurfingu a sopotský triatlon.

Sopoty sú známe ešte jedným miestom, ktoré poznajú aj Slováci. Ide o Lesnú operu, kde sa už 60 rokov organizuje Medzinárodný hudobný festival.

Tu si sympatie získali Helena Vondráčková a Karel Gott a dodnes sú ich fotografie na pamätnej tabuli pri vstupe do areálu. Festival sa koná každý rok, ale má už inú formu a priatelia z východnej Európy účinkujú len príležitostne.

Festival sa koná v lese, v tzv. Lesnej opere, ktorej história siaha do roku 1909, keď sa tu odohralo prvé predstavenie. V roku 1922 uviedli operu Siegfried od Richarda Wagnera, čo podnietilo začiatok wagnerovských festivalov.

SkryťVypnúť reklamu

Po druhej svetovej vojne sa sídlo opery využívalo len príležitostne. Zachránil ju práve Medzinárodný hudobný festival. V 1964 roku operu prekryli strechou. Dnes zaberá objekt štyri hektáre, v hľadisku môže sedieť 4400 divákov a do priestoru pre orchester vojde110 hudobníkov.

Zástupcovia mesta Gdansk, ktorí postavili propagáciu na kultúrnych, športových a remeselníckych atraktivitách sú si vedomí, že baltské pobrežie, napriek svojej kráse piesočných pláží a vysokej koncetrácii jódu, nie vždy poskytuje slnečné, horúce dni. To však nie je prekážkou pre tých, ktorí radi trávia čas aktívne. Kto sa rozhodne vycestovať do Gdanska o atrakcie má postarané.

Gdansk je aj mestom umelcov. V pozadí je radnica. FOTO – www.gdansk.pl

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  2. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  3. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  4. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  5. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  6. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  7. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  8. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 462
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 655
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 444
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 484
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 6 072
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 681
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 557
  8. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 4 204
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu