![]() Dážď dvíha hladiny riek, ale záplavy vraj u nás zatiaľ nehrozia. FOTO - ČTK |
BRATISLAVA - Chladno môže byť až do konca budúceho týždňa. Klimatológ Pavel Šťastný hovorí, že od mája sa počasie vyvíja v dlhších periódach ako zvyčajne. Slovensko je v lete typické striedaním teplého a chladnejšieho počasia, ale tento rok zotrváva "buď dlhšia perióda teplého, alebo dlhšie obdobie chladného počasia".
Celý júl bol teplý, na západnom Slovensku sú miesta, kde celý mesiac nepršalo. Od začiatku augusta sa ochladilo a je predpoklad, že celkovo bude dvadsať chladných dní.
Výdatný dážď v časti Európy zodvihol hladiny najväčších riek. Prudko stúpol aj Dunaj na našom území, ale vodohospodári predpokladajú, že sa nevyleje, na hornom toku už klesá. Podľa Šťastného zapríčinil zodvihnutie Dunaja a ďalších európskych tokov oblačný systém.
"Máme šťastie, že tieto zrážky nespadli na povodie Váhu. Je to už asi tretíkrát, že si nás zrážkový útvar, ktorý zapríčiňuje veľké povodne, nenašiel. Keď zasiahne trvalý výdatný dážď celé povodie, tak všetky prítoky dodávajú hlavnému toku viac vody, prídely vody v toku sa nabaľujú, až má rieka storočnú vodu," hovorí Šťastný.
Pred ochladením bolo dlho horúco a vysušená pôda môže mať horšiu schopnosť vstrebávať vodu. Podľa Šťastného to však závisí od intenzity zrážok. Ak pri búrke na suchú pôdu naprší naraz veľa vody, pôda sa správa skôr ako vodoodpudivá, až neskôr sa začnú vytvárať prirodzené cesty na vsakovanie. Teraz nebola pôda úplne presušená.
Ochladilo sa aj v niektorých dovolenkových prímorských oblastiach. Tlaková níž zasahovala aj severné Taliansko a priľahlú oblasť Jadranu, búrky boli aj na juhu Bulharska. "Hlavne pri Jadrane je chladnejšie počasie, veľké horúčavy z Európy ustúpili okrem časti Portugalska. Zvyšná časť Európy je pod vplyvom chladného vzduchu," hovorí Šťastný. V najbližších dňoch nič nebude pripomínať júlové teplo.
(rf)