Kriminálnym živlom a teroristom môžu umožniť, aby skopírovali zalisované elektronické čipy obsahujúce zašifrované biometrické údaje svojho majiteľa. Upozornil na to nemecký počítačový expert Lukas Grünwald na víkendovej konferencii odborníkov na bezpečnostné systémy v americkom Las Vegas.
Grünwald použil vlastný pas a predviedol, ako osobné údaje v dokumente možno skopírovať z jedného čipu na iný. Pokiaľ by prešiel len automatickým kontrolným systémom, ktorý sa začína zavádzať napríklad pre rýchle vybavovanie na letiskách, potom by mu stačil na nerušený priechod obyčajný počítačový čip, na ktorom sú prenesené ľubovolné vybrané dáta.
Táto informácia vyvoláva nové obavy o funkčnosti stále viac využívaných čipov s rádiofrekvenčnou identifikačnou technológiou RFID, ktoré aktivujú elektronické čítačky (zariadenie kontrolujúce dokumenty) pomocou rádiových vĺn. Čipy sa okrem dokladov využívajú napríklad aj na označovanie tovaru, citlivých dokumentov, batožín či dobytka a evidenciu osôb v budovách s kontrolným zariadením pri vchode.
Nemecko už RFID čipy v cestovných dokladoch používa. Úrady si od novej technológie sľubujú výrazné obmedzenie možnosti ich falšovania a zároveň urýchlenie vybavovania cestujúcich na hraniciach. V Spojených štátoch, ktoré zavádzanie elektronických dokladov iniciovali po teroristických útokoch z 11. septembra 2001, sa čipy budú zavádzať v októbri tohoto roku.
Holandskí odborníci už v marci upozornili, že RFID čipy sú ohrozené aj vírusmi, ktoré by sa cez čítačky mohli dostať do niektorého centrálneho systému, a v najhoršom prípade ich vyradiť dočasne z prevádzky.