Autodopravcovia budú elektronicky platiť za využívanie diaľnic, rýchlostných ciest a zrejme aj niektorých úsekov ciest prvej a druhej triedy. Pôjde o tie cesty, ktoré idú súbežne s diaľnicou alebo rýchlostnou cestou.
ILUSTRAČNÉ FOTO – TASR
Minister však tvrdí, že sa nechce unáhliť „Slovensko nie je taká ekonomika, aby si mohla dovoliť experimenty a riešiť zavádzanie elektronického mýta ako pilotný projekt v rámci krajín v strednej Európe,“ povedal pre SME Vážny. Ešte pred voľbami ministerstvo pod vedením Pavla Prokopoviča hľadalo spôsob, ako vyhlásiť výberové konanie na zhotoviteľa a prevádzkovateľa mýtneho bez zákona o elektronickom mýtnom, ktorý pre predčasné voľby parlament prijať nestihol.
Slovensko by nemalo výber mýta odsúvať príliš dlho. Mohlo by to viesť k tomu, že by zahraniční autodopravcovia využívali slovenské cesty namiesto spoplatnených v Česku či Maďarsku. Cesty by sa tak viac zničili a ich oprava predražila.
Riaditeľ Výskumného ústavu dopravného v Žiline Ľubomír Palčák si myslí, že Slovensko by mohlo mýtne zaviesť už začiatkom roku 2008. „Stihnúť tento termín je však na hranici možností,“ dodal.
Stále chýba zákon
Zavedenie mýtneho sa odďaľuje, pretože doposiaľ nie je schválený zákon, ktorý by elektronický výber mýta umožňoval. Až potom sa môže vyhlásiť výberové konanie. Vyhlásenie tendra bez schválenej legislatívy prináša riziká. „Súťaž by sa mala konať v známom legislatívnom prostredí,“ povedal Palčák. Od znenia zákona sa budú odvíjať aj ponuky jednotlivých uchádzačov. Slovensko by sa tak vyhlo problémom, ktoré boli okolo súťaže v Česku. Rezort dopravy sa preto dostal do právnych sporov s niektorými účastníkmi tendra.
„Zákon je pripravený, ale treba ešte do neho zapracovať viaceré korekcie,“ povedal Vážny. Odhaduje, že to potrvá asi šesť týždňov. Riaditeľ sekcie dopravnej infraštruktúry na ministerstve dopravy Peter Barek hovorí, že by bolo ideálne, ak by sa Národná rada zaoberala zákonom o mýte v septembri alebo októbri. Ministerstvo totiž pred niekoľkými mesiacmi poslalo únii predpoklad, podľa ktorého by mal byť schválený už začiatkom jesene.
Spoplatnia sa aj iné cesty
Jednou zo zásadných úprav v návrhu zákona bude podľa ministra aj to, kam vybrané peniaze poputujú. „Chceme, aby nešli do štátneho rozpočtu, ale slúžili len na výstavbu diaľnic, rýchlostných ciest a na ich údržbu,“ povedal.
Elektronický výber mýta by mal podľa odhadov priniesť od roku 2009 asi 3 až 3,5 miliardy korún ročne. Odhady počítajú so spoplatnením nákladných áut nad 3,5 tony. Národná diaľničná spoločnosť predpokladá, že tento rok predá diaľničné nálepky pre všetky typy vozidiel za asi 1,9 miliardy korún.
Podľa Palčáka zo žilinského ústavu by sa mal rozsah spoplatnenia ciest v návrhu zákona prehodnotiť. Je dôležitý pre uchádzačov v tom, akú ponuku predložia a ktoré technické riešenie uprednostnia. Minister sa zatiaľ prikláňa k hybridnému systému, ktorý kombinuje satelitné a mikrovlnné riešenie. „Slovenský výber mýta by mal byť pripravený na to, aby sme vedeli bezproblémovo prejsť na satelitný systém Galileo,“ povedal minister. Galileo je projekt Európskej únie, ktorý má byť alternatívou pre americký pozičný systém GPS. Únia predpokladá, že začne fungovať už v roku 2012.
Spoplatné budú okrem diaľnic aj rýchlostné cesty a zrejme aj niektoré cesty prvej a druhej triedy, ktoré vedú popri diaľnici. Odborníci z firiem, uchádzajúcich sa o postavenie mýtneho systému na Slovensku, sa zhodujú v názore, že ak by to tak nebolo, kamionisti a vodiči nákladných áut by spoplatnené úseky obchádzali. V súčasnosti je spoplatnených spolu asi 820 kilometrov ciest.
Záujemcovia o mýtne
Kapsch
prevádzkuje mikrovlnné systémy napríklad v Rakúsku a v Česku,
Sanef
francúzsky prevádzkovateľ diaľnic a mýtnych systémov,
Autostrade
talianska skupina prevádzkovateľov mýtnych systémov,
ToSy
v konzorciu sú firmy Ascom, Fela a slovenské Elektrovod Holding Bratislava a Tesla Stropkov,
Siemens
firma vyrába palubné jednotky aj infraštruktúru pre výber mýta,
Satellic
dcérska firma Toll Collectu, ktorý prevádzkuje mýto v Nemecku. Ten je zase dcérou Deutsche Telekomu.
Zdroj: SME Predpokladaný harmonogram
koniec roku 2006
NR SR schváli zákon o elektronickom výbere mýta, 1. januára 2007 zákon vstúpi do platnosti, jún 2007
vyhlásenie tendra na zhotoviteľa mýtneho systému, koniec roku 2007
vyhodnotenie súťaže a začiatok výstavby mýtneho systému, druhý polrok 2008
začiatok fungovania mýtneho systému na Slovensku. Zdroj: MDPT
Koľko sa bude platiť
Typ cesty suma dĺžka úsekov
Diaľnice 4 až 6 korún 320,8 km
Rýchlostné cesty 4 až 6 korún 122,6 km
cesty 1. triedy* 1,80 až 2 koruny 377,1 km
* - niektoré úseky, za ktoré sa platí aj dnes. Dĺžka úsekov hovorí len o spoplatnených cestách 1. triedy.
Zdroj: SME, Národná diaľničná spoločnosť