V Harmanci sú medvede často. Miestni si chránia úle aj tým, že okolo nich naťahujú drôty. FOTO SME - JÁN KROŠLÁK
Medvede sa v týchto dňoch kŕmia čučoriedkami a malinami, takže turisti by sa mali pripraviť na možné stretnutie. "O tom, že uprostred leta medvede hodujú takmer výlučne na týchto lesných plodoch, svedčia kôpky trusu. Kladú ho práve na priestranné miesta, pretože ním si vyznačujú teritóriá. Takýmto spôsobom upozornia aj človeka na svoju prítomnosť v lese," hovorí Miroslav Saniga z Ústavu ekológie lesa SAV.
Turista môže zazrieť medveďa, ako sa kŕmi, bez toho, aby ho ten zbadal. Dôležité je, aby ho človek nevyrušil, inak mu nebezpečenstvo nehrozí.
Ak chcete stretnúť medveďa, choďte žiť do podhorských dedín okolo Banskej Bystrice. Tamojší obyvatelia s nimi žijú po generácie.
V Starých Horách alebo v Harmanci videl medveďa skoro každý aspoň z okna alebo cez potok, viacerí sa s ním priamo stretli.
"Išiel som po chodníku pod Japeňom a zrazu na dva metre odo mňa medveď. Takých 150 kilogramov mohol mať," hovorí nevzrušene Jozef Kmeť, vodár zo Starých Hôr. "Ako to dopadlo? On išiel svojím chodníkom, ja svojím. Ale pobehol som," dodáva.
Ešte nedávno vídaval z okna svojho domu malého medveďa a svietil na neho baterkou. "Už som ho dávnejšie nevidel. Bol celkom krotký a nebál sa. Dúfam, že si našiel nejakú potravu v lese," hovorí.
Kmeťovi medvede rozbili úle a vyžrali med. Dostali sa dnu z druhej strany. "Medveď mi urobil druhé dvere. Tu sú ešte stopy po pazúroch. Ako keď sa vŕtačka zavŕta," ukazuje na chýbajúce dosky v stene a stopy po pazúroch.
Bráni sa im blikajúcim majákom, ktorý púšťa vo včelíne na celú noc. Aj tak už videl medvedicu s tromi mladými a veľkého medveďa.
Aj Vojtech Babiak a Ľudovít Lukáčik z Harmanca prišli o svoje úle. Lukáčik natiahol okolo včelína tenký drôt. "Keď ho medveď pretrhne, spustí sa siréna a svetlo," hovorí.
Veria, že im opatrenia pomôžu, aj keď pripúšťajú, že zvieratá si už na hluk a svetlá zvykli, lebo cez Šturec je hustá premávka. Turisti, vracajúci sa z hory nad Harmancom, včera tvrdili, že videli čerstvé medvedie stopy a ich trus. Babiak len pokrčí plecami.
Obyvatelia týchto dedín vedia svoje. Pred tromi rokmi si v Turanoch a v Šútove pri Martine urobili safari.
Asi dvadsať miestnych pozorovalo medvede v noci z mosta a svietili na medveďa pri úľoch, sotva 50 metrov od neho. Delil ich len malý potok.
Na Slovensku žije podľa odhadov 600 až 800 medveďov.
V Malej Fatre idú zastreliť medvedicu s mláďaťom
Už osem oviec roztrhali medvede tento rok v okolí Turčianskych Kľačian, z nich dve koncom minulého týždňa. "Postrachom je tá istá medvedica," hovorí šéf miestneho družstva Pavol Vargaeštok.
Medvedie nájazdy im spôsobujú škody nielen tým, že ubúda oviec, ale tie, ktoré prežijú, sú vystresované a podľa Vargaeštoka "klesá ich výkonnosť".
Na medvedicu už idú poľovať. Zoologička Ivana Labudíková z Národného parku Malá Fatra povedala, že vzhľadom na "rizikovú situáciu" rozhodli o odstrele.
Strieľať pôjdu poľovníci zo združenia Magura. Rastislav Lojš povedal, že odstrel nebude ľahký, lebo medvedica chodí s dvojročným mláďaťom. "Podľa povolenia by sme mali najprv odstreliť mláďa a až potom medvedicu, čo bude pre strelca nebezpečnejšie." (jk)
Medvedia štatistika
TÁLE, leto 2002 - Dvaja mladí českí turisti len o vlások unikli smrti, keď na nich v noci v stane zaútočil rozzúrený medveď. Ťažko ich pohrýzol do nôh, rúk a hlavy a nik nevie, ako sa im podarilo zachrániť si život. Medveďa neskôr zastrelili.
STARÉ HORY, leto 2003 - Väčšie auto zabilo v noci 5-mesačné medvieďa pod Donovalmi. Vážilo 14 kilogramov. Viacero dospelých medveďov však zahynulo po zrážke s vlakom.
VALASKÁ, leto 2004 - Zberačku malín z Valaskej museli hospitalizovať v breznianskej nemocnici po útoku medvedice s mladými. Lekári hovoria o zázraku, že žena vyviazla len so zraneniami ruky a nohy.
BANSKÁ BYSTRICA, leto 2006 - V okolí mesta sa potulovali medvede. Nadránom sa jeden kŕmil odpadkami pod Starými Horami, iný sa ponevieral v banskobystrickej časti Nový svet a medzi domami hľadal potravu. (wm)