Staré Hory 1. augusta (TASR) - Turisti sa v týchto dňoch pri zbere malín alebo čučoriedok musia pripraviť aj na to, že im v prírode pri takejto činnosti môže robiť spoločnosť hladný medveď.
"O tom, že macovia uprostred leta hodujú takmer výlučne na týchto lesných plodoch, svedčia kôpky trusu, v ktorých aj do medvedieho života nezasvätený odborník rozpozná zvyšky po nich. Od medveďa nakladený čučoriedkový trus pripomína nápadne čučoriedkový kompót či koláč. Ak maco maškrtil na malinách, jeho trus je červenkastý a plný drobných malinových jadierok. Keďže medvede trus nezahrabávajú, ale kladú ho práve na priestranné miesta, pretože nim si vyznačujú teritóriá, takýmto spôsobom upozornia aj človeka na svoju prítomnosť v lese," vysvetlil pracovník starohorskej Výskumnej stanice Ústavu ekológie lesa SAV Miroslav Saniga.
Ak má návštevník prírody vzácnu možnosť pozorovať huňatého maca pri oberaní malín či čučoriedok, na takýto komický zážitok určite nezabudne. Medveď je činnosťou taký zaujatý, že si okolie takmer vôbec nevšíma, a tak sa opatrný pozorovateľ nemusí obávať nijakého útoku, pokiaľ hodujúceho maca nevyruší. Potom sa naľaká maco aj človek.
Pred zimným spánkom, ktorý v prírodných pomeroch Slovenska trvá od konca novembra do konca marca, sa musia medvede počas leta a jesene vypásť. Ak si niektoré jedince nevytvoria dostatočnú energetickú zásobu v podobe podkožného tuku, nemôžu počítať s hlbokým a dlhým zimným spánkom. Hlad ich prebudí aj uprostred zimy a sú nútené potulovať sa revírmi a hľadať si poživeň.
Na malinovo-čučoriedkové hody sa v lokalitách s výskytom týchto bobuľonosných kríkov zlietajú aj početní operení obyvatelia prírody, ktorí lahodnej pochúťke nedokážu odolať a bez ktorej by trpeli hladom. Zatiaľ čo v prírodných zátišiach s čučoriedkami a malinami uprostred leta sa hostia veľké množstvá operencov, ako červienky, drozdy, vrchárky, penice, jariabky či hoľniaky, lesné porasty bez bobuľonosných kríkov zívajú vtáčou prázdnotou. Potravnej ponuke lesných plodov neodolá ani najväčší lesný vták - tetrov hlucháň. Inak neobyčajne plachý a ťažko pozorovateľný vták si s neobyčajným pôžitkom pochutnáva na čučoriedkach a malinách. Prírodovedci využívajú labužnícku slabosť hlucháňa na zistenie jeho populačných stavov v lokalitách výskytu, lebo okrem jarného a jesenného výskumu na tradičných miestach toku tohto operenca prakticky nemožno takmer vôbec pozorovať.