Osemročný Maroš, leží po nedeľňajšom náraze do idúceho auta s ťažkým poranením mozgu na jednotke intenzívnej starostlivosti v banskobystrickej Detskej fakultnej nemocnici. Zástupca primárky Oliver Petrík tvrdí, že malého cyklistu priviezli v bezvedomí s izolovaným ťažkým poranením mozgu. Je v stabilizovanom stave a lekári ho držia v umelom spánku. FOTO SME - JÁN KROŠLÁK
BANSKÁ BYSTRICA - Osemročný chlapec skončil po náraze do idúceho auta s ťažkým poranením mozgu.
Na bicykli sa spúšťal z prudkého kopca a narazil do dverí auta idúceho po vedľajšej ulici.
Chlapec leží na jednotke intenzívnej starostlivosti v banskobystrickej detskej nemocnici a lekári ho držia v umelom spánku.
"Jazdiť bez prilby na bicykli je hazard. Tí, čo mali pri nehodách prilbu, dopadli relatívne dobre," hovorí lekár Oliver Petrík, ktorý slúži aj v záchrannej službe.
Riaditeľ Detskej nemocnice Ladislav Laho už roky upozorňuje na ľahostajnosť zákonodarcov, ale aj rodičov k detským úrazom. Tvrdí, že Slovensko nerešpektuje jedno zo základných ľudských práv, a to právo dieťaťa na bezpečie.
"Za nerešpektovanie tohto práva dieťaťa, by mal niesť plnú zodpovednosť rodič," hovorí Laho
Hnevá sa nielen na rodičov, ale aj na politikov - za pätnásť rokov nebola žiadna vláda schopná uzákoniť povinné detské sedačky v autách a povinné nosenie ochranných prilieb pre cyklistov.
"Stále sa opakuje tá istá situácia - dieťa na vozovke na bicykli bez prilby. Svedčí to o sebeckosti dospelých. Vo všetkých vyspelých európskych štátoch je nosenie prilby úplnou samozrejmosťou," hovorí Laho.
Podľa Lahových štatistík zomrie na Slovensku na následky úrazov od 80 do 120 detí ročne.
Rovnaký počet detí prežije s ťažkými úrazmi mozgu a trvalými následkami. Asi tretina z nich sa ocitne v banskobystrickej Detskej fakultnej nemocnici.
"Cyklistická ochranná prilba znižuje riziko vážneho poranenia mozgu o 60 až 90 percent. Detská sedačka v aute rovnako. Keby všetky deti nosili prilby, alebo keby rodičia vozili deti v autosedačkách, pomaly by sme sa museli venovať niečomu inému. Radi," konštatuje Ladislav Laho.
Pediatri už varovali
Na Slovensku ročne zomiera približne 200 detí a mladistvých. Až 40 percent z nich zahynie pri dopravných nehodách. Podľa webového portálu www.ecoagents.sk horšia situácia ako na Slovensku je v Európe už len v Estónsku, Litve a Lotyšsku.
Na Slovensku umiera trikrát viac detí, ako napríklad vo Švédsku a v Slovinsku, hoci pred dvadsiatimi rokmi bola úmrtnosť na Slovensku oproti Slovinsku polovičná.
Najviac vážnych úrazov zaznamenávajú v nemocniciach po automobilových nehodách.
"Na každý prípad úrazu končiaci sa tragicky pripadá 160 detí, ktoré treba hospitalizovať. Z nich najmenej jedno či dve deti privezú do nemocnice s ťažkým úrazom mozgu, ktorého následky zostanú na celý život," hovorí lekár Ladislav Laho.
Pediatri už pred dvomi rokmi varovali, že úrazovosť a následne úmrtnosť má na Slovensku, ako v jedinej krajine Európskej únie, dlhodobo vzostupný trend. Pripisujú to najmä nedostatočnej prevencie detských úrazov.
Svetová zdravotnícka organizácia vyzvala všetky štáty, aby vypracovali národné plány a vyvíjali aktivity zamerané proti úrazovosti. Podľa štatistík každé euro vydané na autosedačky pre deti ušetrí 32 eur vynaložených pri liečbe úrazov detí. Každé euro vydané na prilby pre cyklistov ušetrí následne 29 eur. (wm)