Skalné obydlia v Brhlovciach obdivovali aj Apači z Mexika
Brhlovce 31. júla (TASR) Zhruba 5 tisíc návštevníkov ročne navštívi brhlovskú expozíciu Tekovského múzea v Leviciach. Podľa slov lektorky Marty Bozalkovej ...
TASR
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Brhlovce 31. júla (TASR) Zhruba 5 tisíc návštevníkov ročne navštívi brhlovskú expozíciu Tekovského múzea v Leviciach. Podľa slov lektorky Marty Bozalkovej skalné obydlia v Brhlovciach obdivovali doteraz návštevníci zo 40 krajín sveta.
"Boli tu hostia z Nemecka, Holandska, Dánska, Luxemburska, Nového Zélandu, Guiney, Kuby, dokonca aj Apači z Mexika. Nedávno nakrúcala reportáž o skalných obydliach izraelská televízia," uviedla Bozalková. Najväčší nápor turistov býva každoročne od júna do septembra.
Expozíciu tvorí usadlosť č. 142 rodiny Homoľovcov v uličke zvanej Šurda v centre pamiatkovej rezervácie ľudovej architektúry. Pozostáva z murovaného domu z konca 19. storočia, murovaného domu z roku 1932 a priestorov vytesaných do skaly v dvoch podlažiach. Na prízemí sa nachádza letná kuchyňa, komora, ukážky kamenárskych výrobkov a náradia, na podlaží vyhliadková terasa a malá komôrka. Interiér je zariadený podľa funkcie jednotlivých miestností dobovým nábytkom. Expozícia je sprístupnená od roku 1992. O dva roky neskôr získalo Tekovské múzeum za expozíciu ako prvá organizácia na Slovensku ocenenie Europa Nostra za záchranu a reštauráciu architektonickej pamiatky Európy.
Podľa miestnych tradícií boli obydlia vykresané do ľahko spracovateľného tufu a tufitu spôsobom ochrany Brhlovčanov pred Turkami v 16. z 17. storočí.. "Pôvodne bolo v Brhlovciach 14 takýchto domčekov. Raritou je, že tri z nich sú doteraz obývané," skonštatovala Bozalková.