MAPA - WWW.OSTROVPAG.SZM.SK |
Podľa informácií, ktoré prebrali aj agentúry, bol na Pagu nedostatok vody a 60-tisíc turistov sa malo chystať na predčasný odchod z ostrova. Slovenka Gabriela Grlič, ktorá dva roky žije na ostrove neďaleko mesta Pag, však pre SME povedala, že u nich sú studne plné a pitnej vody majú dostatok. "Je tu síce už dlhodobo horúce a suché počasie, ale ani manžel si nepamätá, že by tu niekedy boli nejaké vážne problémy s vodou, možno pred rokmi," povedala SME. "V správach sme počuli, že menšie problémy majú len v okolí Novalje, čo je na opačnej strane ostrova."
Potvrdila to aj Nora Henterová z Chorvátskeho turistického združenia. "Včera som sa telefonicky rozprávala so starostom mesta Pag Ivanom Dabom. Podľa jeho slov sa problém s pitnou vodou vyskytol len v stredisku Mandre, ktoré má slabé zásoby vody, a v stredisku Šimuni," povedala. "Aj mestečko Novalja zaviedlo šetriaci režim, ale v čase od 12. do 17. hodiny, teda vtedy, keď sú ľudia pri vode. Aj to však trvalo len jeden deň."
Pavla Mikulášová z Terra Travel tvrdí, že ani ich delegáti, ani klienti na ostrove Pag nehlásili žiadne problémy s pitnou vodou. "Máme v meste Pag päť rodín v apartmánoch, ani jedna sa zatiaľ nesťažovala," povedala Mikulášová. Andrej Lučenič z Firo Tour pre TASR povedal, že nevie o žiadnych problémoch. Cestovka má klientov v Povljane na juhu ostrova.
Na ostrov včera doviezlo 360 ton pitnej vody chorvátske vojenské námorníctvo.
V meste Novalja, ako aj na niektorých ďalších ostrovoch sa medzitým objavila aj nepríjemná infekcia so symptómami vracania, hnačiek a často vysokej horúčky. Podľa epidemiológov však príčinou ochorenia nie je nedostatok pitnej vody.
(jač, tasr)