sa boja aj ďalších požiarov, už včera ich narátali okolo osemtisíc.
Na Labe v Nemecku stojí riečna doprava, plytká voda znemožňuje plavbu nákladným lodiam aj na častiach Odry. Ekológovia sa obávajú, že vysoké teploty budú zabíjať aj ryby. Hrozí podobná situácia ako v roku 2003, keď v Rýne hromadne uhynuli úhory.
Počasie v Británii sa aj tento týždeň pohybuje na juhu blízko rekordných teplôt okolo 34 stupňov. Meteorológovia sľubujú, že horúčavy sa skončia ešte tento týždeň letnými búrkami. Ani to však pre mnohých nebude vyslobodenie, pretože sa vzápätí dajú čakať náhle prudké záplavy.
Zatiaľ sa Londýn, ktorý je plný turistov, pečie v horúcom a vlhkom ovzduší. Teplota ani v noci neklesá pod 20 stupňov Celzia.
Denník The Guardian včera uverejnil článok Uvarení za živa. Vysvetľuje, že keď sa ľudské telo ohreje na 42 stupňov, začína sa variť a nastávajú v ňom nezvratné zmeny. Človek si ich však príliš neuvedomuje, pretože mozog mu vypol už predtým.
Denník píše, že horúčavy pripravia o život viac ľudí než povodne, tornáda a hurikány dovedna. Teplá v roku 2003 boli pre Európu najväčšou prírodnou katastrofou v zaznamenanej histórii a o život prišlo 30tisíc ľudí.
Situácia sa bude ešte zhoršovať a podľa Svetovej meteorologickej organizácie sa počet úmrtí spojených s horúčavou zvýši v budú?cich dvadsiatich rokoch dvojnásobne.
Leto 2003 ukázalo, že Európa je na horúčavy zle pripravená. Británia vyvinula prvý varovný systém až v roku 2004 .
Podobne nepripravené bolo Francúzsko, kde bolo pred tromi rokmi najviac obetí. Úrady nepoužívali predpovede počasia, aby varovali pred nebezpečenstvom, a nechápali, že vysoké teploty môžu spôsobiť takýto problém.?
(čtk)