Dieťa v tábore musí byť poistené a tábor musí mať zdravotníkov. Na túry do hôr treba od 1. júla zvláštne poistenie. FOTO - TASR
BRATISLAVA - Mnohí rodičia posielajú v lete deti do tábora. V tábore v Západných Tatrách sa nedávno stratil desaťročný Thomas Gresty. Záchranári ho našli po dvoch dňoch doudieraného, s poranenou hlavou.
"Za to, čo sa v tábore stane, je zodpovedný hlavný organizátor," hovorí Peter Harum z internetového portálu www.tabory.sk. Väčšina organizátorov preto deti hromadne poisťuje proti úrazom. Poistenie pre záchranu v horách je však novinkou a pravidlá teda zatiaľ nie sú jasné.
Thomas Gresty bol v tábore, ktorý organizoval Evanjelický farský zbor v Prešove. Organizátor upozornil rodičov, aby priniesli potvrdenie od lekára, že deti sú zdravé, vybavili ich oblečením do daždivého aj slnečného počasia, nezabudli na slnečné okuliare, hygienické potreby a Bibliu. Neupozornil však, že deti treba poistiť pre vysokohorské túry.
Zborový farár Ján Bakalár si myslí, že sa to mohlo stať preto, že kolega tábor pripravoval dlho dopredu. Tábor sa začal 8. júla a zákon o povinnosti platiť poistenie pre záchranu v horách platí od 1. júla. "Je to pre nás lekcia," hovorí Bakalár. Zbor vraj vždy deti poisťuje pre prípad úrazu. Teraz ich budú poisťovať aj pre vysokohorské tury aspoň na deň, keď budú v pláne. Zbor otvoril verejný účet, na ktorý chce sám vložiť peniaze, a tak prispieť na časť nákladov záchranárom Thomasa. Jeho rodičia zodpovednosť tábora neriešili, sú učiteľmi na miestnom evanjelickom gymnáziu.
"Poisťujeme deti pre prípad úrazu alebo keby sa im niečo stratilo," hovorí Jana Horváthová z Klubu detskej nádeje. Klub organizuje tábory pre deti s onkologickým ochorením, teraz sú v Kokave nad Rimavicou. Tábory podporuje Liga proti rakovine, organizátori teda poistenie preplácajú. Horváthová hovorí, že sami rodičia sa o poistenie nezaujímajú.
Poistenie detí vyžaduje aj Decká cestofka Úsmev. Zahŕňa prípady úrazu, smrti, straty batožiny, spôsobenej škody. Pri táboroch v horách zatiaľ nezahrnuli do ceny poistenie pre zásah horskej služby, no práve po Thomasovom úraze "naň rodičov viac upozorňujeme a aj rodičia nám teraz často volajú, či je dieťa v tábore poistené", povedala pracovníčka kancelárie. (haj)
Čo hovoria o táboroch zákony:
- rodičia musia predložiť potvrdenie o zdravotnom stave dieťaťa,
- na pochody môžu deti od 12 rokov, mladšie len ak sú na to pripravené, teda napríklad skauti,
- deti od sedem do desať rokov nesmú späť menej ako desať hodín, okrem noci, keď sa organizuje nočná hra,
- kúpať sa deti nemôžu skôr ako hodinu po hlavnom jedle,
- pre jedno dieťa musí byť vyhradená plocha aspoň 3 štvorcové metre, pri poschodových posteliach nesmie byť horné lôžko viac ako 150 cm nad zemou. Stany musia byť izolované od zeme,
- organizátori musia o tábore informovať úrad verejného zdravotníctva, musia zabezpečiť najmenej jedného zdravotníka na 130 detí.
Čo si treba všímať pri výbere tábora:
1. Kúpanie: Kto zaplatí vstupné? Nebudú sa deti kúpať v jazere s nevyhovujúcou vodou?
2. Ubytovanie: Tábory so stanmi sú vhodnejšie pre staršie deti. Kde budú deti v zlom počasí? Majú chatky vlastné sociálne zariadenia?
3. Strava: Bude mať dieťa stále prístup k tekutinám?
4. Doprava: Je v cene?
5. Poistenie: Seriózny organizátor dieťa hneď po zaplatení poistí. Pýtajte sa na ďalšie informácie.
6. Cena: Podľa portála tabory.sk je cena pod 300 korún na deň, ak deti nebývajú v stanoch alebo je tábor bez sponzorov, podozrivá. Všimnite si, či je s DPH.
7. Storno: Ak dieťa pred táborom ochorie, seriózny organizátor vráti aspoň časť poplatku.
8. Táborový poriadok: Ak ho dieťa poruší, môžu ho organizátori poslať domov.Preverte si, či má organizátor s detskými tábormi skúsenosti.
(podľa www.tabory.sk)