BRATISLAVA - V Malej Fatre v sobotu popoludní zabil blesk poľskú turistku (36), jej manžela (50) zranil. Včera ...
BRATISLAVA - V Malej Fatre v sobotu popoludní zabil blesk poľskú turistku (36), jej manžela (50) zranil. Včera popoludní ho pustili zo žilinskej nemocnice na vlastnú žiadosť. Poľský pár bol na túre na chodníku medzi Malým a Veľkým Rozsutcom.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
Zatiaľ nie je známe, či boli Poliaci zachraňovaní v Malej Fatre poistení. Muž, ktorý odišiel z nemocnice, zaplatil za ošetrenie, ale Záchrannej horskej službe zatiaľ nie, ani sa nepreukázal poistkou.
Od 1. júla si horská služba účtuje za záchranu v horách aj v prípade zásahu bleskom.
Na tom istom kopci z jeho druhej strany v júli 2002 zabil blesk taktiež poľského turistu (40) a jeho 10-ročnú dcéru. Na Slovensku zahynulo po zásahu bleskom za posledných päť rokov 12 ľudí, vyše 20 bolo zranených.
Náčelník Horskej služby v Malej Fatre Marian Matušek hovorí, že v tomto pohorí blesk zabil už neraz, spomína si aj na prípad z nedávnej minulosti, keď blesk zabil turistu na Pekelníku. Najčastejšie úmrtia v Malej Fatre majú okrem bleskov na svedomí aj infarkty, lavíny a pády zo skál.
Blesky neudierajú len na horách, ale aj v mestách. Tento rok zabil blesk ženu pri Košiciach.
Nebezpečný je blesk aj pre zvieratá - začiatkom leta zabil 21 kusov hovädzieho dobytka na paši pri Ponikách v okrese Banská Bystrica.
Búrky bývajú predovšetkým v lete a podľa Martina Benka zo Slovenského hydrometeorologického ústavu sú časté pri veľkej vlhkosti.
Tento rok je na búrky veľmi bohatý v celom stredoeurópskom regióne. Podľa agentúry ČTK rakúski meteorológovia z Aldis (Rakúsky systém na výskum bleskov) od začiatku roka napočítali najviac bleskov v histórii merania.
Podľa internetovej stránky Aldisu robí táto organizácia výskum od roku 1992. Doteraz namerali najviac bleskov na rakúskom území 222 369 v roku 2003. Od začiatku tohto roka ich však namerali už 223 208.