V Ligúrii, Toskánsku, na Sardínii a Sicílii vyplavilo more na pláže státisíce medúz druhu Rizostoma pulmo. Slizké telá týchto živočíchov zafarbili pobrežie do fialova. Miestne úrady zmobilizovali všetky dostupné sily na odstránenie zapáchajúcich zvyškov medúz.
Podľa morských biológov môže premnoženie medúz súvisieť s vysokou teplotou vody, ktorá pri brehoch dosahuje asi 28 stupňov.
Invázia medúz sa začala ešte v prvej polovici júna. Úrady sa obávajú, že ak sa vymkne kontrole, mohla by ohroziť turistický priemysel.
Kúpanie na talianskych plážach znepríjemňuje aj komár druhu Orius niger, ktorý u mnohých ľudí spôsobil dermatitídu. Tento hmyz žije normálne vo vnútrozemí, ale tento rok sa dostal až k moru. Najmä v renomovanom stredisku Fregene severne od Ríma bojujú dovolenkári s rojmi komárov.
Horúčavy ďalej spôsobili, že v pobrežných vodách v okolí Ríma a v Toskánsku sa premnožili riasy. Postihnuté sú najmä známe pláže Focene a Santa Marinella. Dvojkilometrovú pláž neďaleko obce Fregene museli uzatvoriť.
Taliansko momentálne trpí horúčavami, ktoré sa šplhajú k 40 stupňom. V Ríme vyrážajú zdravotníci každý týždeň na stovky zásahov. Takýto ráz počasia má vydržať ešte dva týždne.