
Celoročné kúpalisko tvoria dva bazény pod holým nebom. Geotermálna voda s teplotou 57 stupňov vyviera z hĺbky 1606 metrov. V zime vodu ochladzujú na teplotu 36 až 38, v lete na 32 až 35 stupňov. Termálna voda s obsahom síry, vápnika, horčíka a železa patrí medzi významné termálne vody na Slovensku. Jej liečivé účinky sú vhodné najmä na choroby pohybového ústrojenstva, močových ciest a obličiek.
Otváracie hodiny:
leto 10.00 - 22.00 h
zima 13.00 - 19.00 h
Vstupné:
dospelí 70 Sk, deti od 3 do 15 rokov 30 Sk, dôchodcovia 20 Sk.
(aha)
„Máme tu denne dvesto - tristo návštevníkov, hlavne z Poľska,“ potvrdzuje aj pracovníčka kúpaliska. Plavčík sa zdraví s prichádzajúcim párom: „Stará klientela sa vracia,“ hovorí. V minulosti býval bazén preplnený aj návštevníkmi z Maďarska alebo Českej republiky. O tom, či sa vrátia staré dobré časy, si dnes nikto netrúfa hovoriť kvôli sporu o katastrálne územie.
Isté však je, že krásne prostredie horskej kotliny je skvelou lokalitou na dovolenku pre tých, ktorí majú radi nielen vodu, ale najmä hory. Oravice ležia pod Roháčmi, neďaleko poľských hraníc, na ploche viac ako dvetisíc hektárov. Kotlinu, v ktorej sa Oravice nachádzajú, tvoria údolia piatich potokov, spájajúcich sa do riečky Oravica. Kotlinu uzatvára masív Osobitej (1687 m n. m.) a Skorušinské pohorie. Cez Mihulčiu a Blatnú dolinu sú Oravice prepojené s pohorím Roháčov. Cez Tichú a Chocholovskú dolinu sa dá dostať k Poľsku, smerom na Zakopané.
Turistov svojimi tiesňavami láka aj Juráňova dolina, ktorá už leží na území TANAP-u. Úzky kaňon v nej vytvoril potok Biela voda. Pekné túry sú aj na Maguru, Bobrovec (1863 m n. m.) či sedlo pod Oslím vrchom.
V týchto dňoch sa tu dá kúpanie ešte spojiť aj s lyžovaním. Pre začiatočníkov je vhodný vlek priamo v Oraviciach, náročnejší nemajú ďaleko do Spálenej doliny, vzdialenej asi 12 kilometrov smerom na Zuberec.
V lete sa v Oraviciach zvyknú organizovať kurzy paraglidingu, horolezectva, je tu požičovňa bicyklov. S ubytovaním tiež nie sú žiadne problémy, v okolí je niekoľko turistických chát, bungalovov, kemp. Napríklad za noc v Chate Oravice zaplatí domáci aj zahraničný hosť 150 korún, celodenné stravovanie je v reštaurácii. Privátne ubytovanie poskytujú aj domáci obyvatelia.
Doprava do Oravíc je najvýhodnejšia autom. Dá sa prísť od Zuberca alebo od Trstenej, ktorá je vzdialená 16 kilometrov. Z Trstenej premávajú aj autobusové spoje.
ANDREA HARMANOVÁ