Na hradoch si môžete zastrieľať z kuše, alebo usporiadať firemný večierok. FOTO - TASR |
BRATISLAVA - Múzeá a hrady navštívi najviac ľudí v máji a júni. Je to čas školských výletov a počasie nie je vždy typicky letné. V horúcich dňoch však dávajú turisti častejšie prednosť pobytu pri vode pred prehliadkami expozícií. "Súčasné extrémene teploty nám nehrajú do karát," hovorí Jarmila Považanová z ekonomického oddelenia Bojnického zámku.
Celkovo sa však návštevnosť v múzeách na Slovensku mierne zvyšuje, hoci v niektorých stále nedosiahla úroveň spred pätnástich rokov, hovorí predsedníčka Zväzu múzeí Marta Janovičková.
"My sme od počasia dosť závislí. Keď prší alebo je priveľmi teplo, naši návštevníci sa nemajú kde schovať," hovorí Kamil Tomčofčík, marketingový manažér Spišského hradu.
Za máj a jún prišlo na ich hrad o niekoľko tisíc ľudí viac, zatiaľ sa však úspech celej sezóny nedá odhadnúť. Hrad je otvorený šesť mesiacov, minulý rok mali 143-tisíc návštevníkov. Víkendové akcie, ukážky historického šermu či ukážky miestnej kultúry už berú ako samozrejmú ponuku. Návštevnosť nad bežné čísla však zvyšujú predovšetkým večerné akcie - koncerty či sobotňajšie nočné prehliadky. Niekedy má o ne záujem až dvesto klientov.
Hrad Červený Kameň poskytuje každú sobotu sprievodcu piatim či šiestim skupinkám turistom. Večerné prehliadky sa začínajú o ôsmej, niekedy sa však skončia až po polnoci. Nočné vstupné je dvakrát také ako cez deň, návštevníci však získajú atraktívnejší zážitok a ponúknu ich aj čašou vína. Členovia ochotníckeho divadla z Častej im priblížia život hradných pánov Pálffyovcovi.
Na Trenčianskom hrade si môžete nočnú prehliadku objednať. Ako povedal správca hradu Igor Gallo, hlásia sa firmy, ktoré majú záujem o usporiadanie "stredovekých hostín". Väčšinu ich letných návštevníkov tvoria cudzinci, ktorým ponúkajú prehliadky aj v angličtine. Špecialitou hradu je strelnica, kde sa dá pod odborným dohľadom strieľať z kuše, luku či strelných zbraní.
Najväčšou akciou sú Trenčianske hradné slávnosti, ktoré sa konajú vždy prvý augustový víkend. Tento rok ponúknu vystúpenia divadelno-šermiarskych skupín, sokoliarov, tanečníkov, žonglérov či hráčov dobovej hudby. Bude aj možnosť povoziť sa na koňoch a zapojiť do hier a súťaží.
Priekopníkom trendu "oživených expozícií" bol však na Slovensku Bojnický zámok. Na zámku mali za prvý polrok viac ako 95-tisíc návštevníkov, spolu s neplatiacimi vyše 105-tisíc, čo je nárast. Bojnice získali až 23-tisíc kultúrnych poukazov. Vlani navštívilo tamojšie múzeum 242-tisíc ľudí. Predsedníčka Zväzu múzeí Marta Janovičková potvrdzuje, že pasívne prehliadky už na prilákania návštevníkov nestačia. V ponuke dnes musí byť aj niečo navyše. "Existuje však nebezpečenstvo, že niektoré divácky úspešné výstavy či akcie nemusia byť až na takej odbornej úrovni, ako by sme si želali," dodáva.
V minulom roku mali len expozície Slovenského národného múzea návštevnosť 1,2 milióna. Ďalších 300-tisíc návštevníkov bolo neplatiacich. Výnos zo vstupeniek bol viac ako 56 miliónov.