Muránska Huta by mohla byť jedným z centier služieb pri Národnom parku Muránska planina. V skutočnosti dedina vymiera.
Aj v zapadákove môže byť turistický raj, ale turista tam nenájde žiadne služby. Niet peňazí na investície, ale ľuďom chýba aj podnikavý duchNárodný park Muránska planina patrí medzi najkrajšie oblasti Slovenska. V obci Muráň je však len jeden penzión a nevábna reštaurácia je prázdna.
V strede dediny bezradne blúdia maďarskí turisti s mapou v ruke okolo šípky s nápisom Informačné stredisko. Márne. Miestni tvrdia, že dedina stredisko prerába.
O sto metrov ďalej je budova s nápisom Lesnícke informačné stredisko. "My poskytujeme iba informácie o práci v lese," hovorí chlapík za počítačom v budove lesného úradu. Prečo ľudia nepodnikajú v cestovnom ruchu? "Tu ľudia robia, nie podnikajú," zašomre.
Majiteľka jediného penzióna v Muráni Mária Hlodáková hovorí, že najbližšie dva týždne má obsadené. Ostatní zatiaľ nenašli odvahu podnikať.
Obci sa podarilo obnoviť obecný úrad a osadiť tabule, ale turistických informácií je minimum. Ubytovať sa dá niekoľko kilometrov ďalej v Prednej hore v modernom penzióne s bazénom a dobrou stravou. Na východnej strane Muránskej planiny od Tisovca po Červenú Skalu to je všetko.
Predná hora patrí dedine Muránska Huta. Zdecimovanej obci, v ktorej 70 percent ľudí má viac ako 60 rokov. Bývalý starosta Karol Sládeček má na Prednej hore kone a jazdí s turistami. Keď bol starostom, chcel niečo postaviť za peniaze z eurofondov, ale nebolo s kým. Mladí odišli, ostatní nemajú o podnikanie záujem.
Informácie treba dolovať
Teplý Vrch v okrese Rimavská Sobota je dedina s najteplejšou slovenskou priehradou. Keď má Liptovská Mara 17 stupňov, tam už býva 24. Zo severnej strany je pri priehrade obec Budíkovany. V strede je nevábna krčma, bufet, obchodík s potravinami. Ubytovanie ponúka zopár chalupárov.
Z južnej strany priehrady je dedina Teplý Vrch. Doškoľovacie stredisko je plné turistov. Na druhom brehu je areál s dreveným hotelom a unimobunkami, ktoré miestni nazývajú "chatky". Majú plno. Na recepcii ponúka starší pán propagačný materiál - jeden papier. V areáli sú reštaurácie, bufety, plechové sprchy a malý obchodík, prerobený z novinového stánku.
"Chodia turisti aj v zime. Korčuľovať sa. Je to stohektárová vodná plocha," hovorí recepčný.
Nič viac Teplý Vrch neponúka. Náučný chodník v prírodnej rezervácii skoro nik nenavštevuje, nevidieť smerovky na agroturistiku, penzióny, reštaurácie, ako je to na Orave alebo vo Vysokých Tatrách. Každú informáciu treba dolovať od dedinčanov.
Ranč v zapadákove
Agroturistiku ponúka ranč o 20 kilometrov ďalej, vo Vyšných Valiciach. Na konci dediny, kde miestami nie je ani asfaltka, stojí krásny ranč s ôsmimi koňmi, tenisovým dvorcom, trávnatým ihriskom.
Vlastní ho Zsolt Kalas. Práve bol na druhej farme s dobytkom, znášal so synom seno z lúk. Manželka na ranči varila.
"Veľmi ťažko ostatných presvedčiť, aby sa tiež dali na podnikanie, aj keď je tu pekná príroda. V dedine je jeden súkromník so záhradkárstvom, v susednej dedine pestuje ďalší súkromník hrozno. Niektorí majú po dve-tri kravičky a ostatní nič," hovorí pani Kalasová.
Vlani Kalasovci vybudovali turistický chodník. "Práve sa ohlásili dovolenkári z Dolného Kubína, ktorí sú na Teplom Vrchu, ale nemajú tam čo robiť. Chcú si aspoň zajazdiť," hovorí.
V Kremnických vrchoch je pusto
Stredisko Skalka v Kremnických vrchoch je vo výške takmer 1 200 metrov, 10 kilometrov od Kremnice. Parkovisko je prázdne. Smerové šípky propagujú kolibu. Zatvorená. Hotel Minciar. Zatvorený. Terasa pri reštaurácii hotela zarastená burinou.
Otvorený je neďaleký hotel Fortuna a hotel Limba. "V zime je plno, ale
v lete to býva slabšie," hovorí zamestnankyňa Limby. Hotelová reštaurácia je prázdna.
Pri jedinom bufete na Skalke sedeli dvaja robotníci pri pive. Odskočili si zo stavby neďalekého komplexu, ktorý stavia Kremnica s pomocou peňazí z eurofondov. Pribudne moderný hotel a športoviská.
Bufet vlastní bývalý reprezentant v behu na lyžiach Štefan Korsch. Dúfa, že po dokončení komplexu a vybudovaní novej zjazdovky bude lepšie. "Vraj to tu kedysi dobre fungovalo aj v lete, ale roky nik neinvestoval. Až teraz sa Skalka začne vzmáhať," hovorí.
Informácie? Nie sú
Kláštor pod Znievom leží bokom od hlavnej cesty medzi Turčianskymi Teplicami a Martinom. Krásna dolina, z oboch strán tisícmetrové kopce. "Ubytovanie v Kláštore?" usmiala sa pani a krútila hlavou.
Turisti chodia, ale reštaurácia, zmrzlináreň ani penzión nie je. Centrum dediny je z pekných malých historických domov, v strede sú tabuľky na turistické chodníky. Mapa Malej Fatry neďaleko zatvorenej historickej budovy požiarnej zbrojnice vyzerá, že pamätá ešte 70. roky. Prečítať sa na nej nedá nič.
Nad Kláštorom je rekreačná zóna Vrícko so súkromnými chalupami a veľkou chatou Pohoda. Otvárací čas od 16. h do 19. h. V utorok zatvorené.
Cyklisti okolo Gabčíkova majú smolu
Vodné dielo Gabčíkovo na Dunaji priťahuje tisícky turistov. Nenájdu tam však žiadne informácie o diele, ale len jeden drahý bufet a strážnu službu, ktorej členovia odpovedajú neochotne.
Po hrádzi Dunaja vedie cyklistická trasa až z Viedne. Poldruha kilometra pred vodným dielom je na trase plot. Cyklisti musia zbehnúť dole, kde sú dve poľné cesty. Nikde žiadna šípka, ktorou sa majú vybrať.
Pod hrádzou je posledný dom obce Baka. Jeho majiteľ hovorí, že cyklisti sa ich často pýtajú, ako ďalej. "Keď sú sympatickí, dáme im vodu, jahody." Často sa zastavujú Česi, Nemci, Holanďania. Sú vraj dosť znechutení.
Ranč vo Vyšných Valiciach je jedinou turistickou atrakciou v širokom okolí. Najbližšie je asi 20 kilometrov Teplý Vrch.
Ubytovanie pri najteplejšej slovenskej priehrade Teplý Vrch. Náučný chodník v prírodnej rezervácii skoro nik nenavštevuje.
Šumiac leží na svahu Kráľovej hole na začiatku Nízkych Tatier. V Šumiaci nie je okrem krčmy a obchodov s potravinami nič.