Rijád 20. júla (TASR) - Takzvaný "mizjar" je v Saudskej Arábii odľahčenou verziou manželstva a páry, ktoré sa rozhodnú pre takýto zväzok, to robia obvykle len dočasne a kvôli sexu.
Toto ultrakonzervatívne islamské kráľovstvo totiž zakazuje kontakt medzi mužom a ženou, pokiaľ nie sú príbuzní a mimomanželský sex je priam smrteľným hriechom.
Keď 25-ročný Chálid vstúpil do tohto vzťahu so Zajnab, myslel si, že sa čoskoro rozvedú, tak ako 80 percent párov, ktorí uzavreli mizjar. Sám priznal, že to s ňou nemyslel vážne, no teraz keď Zajnab čaká dieťa, uvedomil si, že s ňou chce ostať. "Povedal som si, že to vyskúšame... a teraz sa cítim ako hlavná postava romantického filmu," uviedol.
Mizjar ponúka nezáväzný vzťah muža a ženy bez honosných sobášov a bez finančných povinností voči manželke či prípadným deťom. Muž môže kedykoľvek opustiť svoju ženu a bez jej súhlasu sa oženiť s inou. Tento vzťah využívajú ako chudobní, ktorí sa chcú vyhnúť výdavkom, tak aj bohatí, ktorí si chodia "užiť" na dovolenku bez toho, aby poškvrnili svoje vierovyznanie alebo čelili morálnemu pohoršovaniu.
No mnohí nazývajú mizjar legálnou prostitúciou a fakt, že robí ženu finančne zraniteľnou, poburuje mnohé feministky či intelektuálov. "Mizjar ponižuje manželstvo na obyčajný pohlavný styk," uviedla historička Hatún al-Fassiová. "Je to hanba nášho náboženstva, že klerici také niečo pripustili".
Z praktického pohľadu je mizjar jedinou možnosťou pre staré dievky, rozvedené či vdovy, ktoré majú často problém nájsť si partnera kvôli spoločnosti, ktorá ich automaticky odmieta.
Saudská televízia tvrdí, že mizjar je dôsledkom početnej frustrovanej mládeže, ktorá je aj napriek viazanosti striktným náboženským kódexom vystavená vplyvom západného sveta prostredníctvom médií a internetu.
Vznik mizjaru siaha do počiatkov islamu, kedy arabskí muži odchádzali na dlhý čas do vojny alebo za obchodom. Zvyk sa znovu objavil v 19. storočí v Egypte, kde je známy pod názvom "urfi manželstvo" a je úplne bežný.