Oveľa väčšou hrozbou ako nepresné merania sú nové mrakodrapy, ktoré ich môžu zatieniť úplne.
Londýn bol dlho mestom so strachom z výšok - v centre sa v minulých desaťročiach neobjavili skoro žiadne vyššie budovy. "Manhattan", bankové Canary Wharf, postavili v starých dokoch niekoľko kilometrov na východ, kde nikomu neprekážajú.
V centre dlhé roky víťazili umiernené názory. Vraj sa stará architektúra môže miešať s novou, nemala by ju však prerastať. Tento postoj sa čiastočne zmenil pred dvoma rokmi, keď v centre postavili Swiss Re Tower, oválny mrakodrap. Verejnosť ho nazýva Gherkin, čo znamená nakladaná uhorka. Okamžite sa stal turistickou atrakciou, získal najprestížnejšiu architektonickú cenu a stal sa vizuálnou súčasťou úspešnej olympijskej kampane.
Gherkin bol začiatkom jedného trendu, v priebehu roka sa budovy s podobným tvarom objavili po celom svete. Ich projektovanie trvá dlho, nešlo teda o kopírovanie, čosi také jednoducho viselo vo vzduchu. Samému londýnskemu centru hrozí, že nastane rovnaký urbanistický chaos, aký panuje v Bratislave - vysoké budovy budú rozhádzané po celom meste a pohľad na jeho panorámu bude pripomínať štrbavý chrup starca, kde sa náhodne objavia veľké vyčnievajúce zuby.
Súčasťou architektonického bienále bola preto aj výstava Airspace (Vzdušný priestor). Kládla si otázku, akú siluetu chce Londýn mať. Ponúka sa viac možností, od úplne katastrofických až po znesiteľnejšie vízie budúcnosti. Už dnes začínajú Gherkin obrastať hranaté, stredne vysoké mrakodrapy, takže výškovej zástavbe sa centrum mesta asi nevyhne. Otázkou je skôr, čo bude nasledovať.
Nočnou morou je vízia nazvaná London-hai (narážka na anglicky písanú podobu miest Shanghai a Dubai), teda nekontrolované pribúdanie mrakodrapov po celom meste tak, ako je bežné vo veľkých čínskych mestách či arabských emirátoch. Najmenej desivou možnosťou je výstavba výško?vých budov na presne určených miestach pri dopravných uzloch, takže by vznikli akési ostrovčeky vyčnievajúcich budov, ale zvyšok mesta by nimi zostal nedotknutý.
Napokon, mrakodrapy sú tiež iba súčasťou módy. Ak sa im mesto aspoň čiastočne ubráni, môže zachrániť svoju tvár. Ani bankové budovy na Canary Wharf ani nové mrakodrapy rastúce v centre Londýna nepatria medzi najvyššie na svete - čoraz viac sa síce stavia do výšky, ale nikto nechce lámať rekordy. Popri debate o mrakodrapoch pozornosti unikajú rozmanité budovy, ktoré majú okolo dvadsať poschodí - prevyšujú ostatnú zástavbu, ale až tak nedráždia verejnú mienku.
Londýn zrejme nezostane mestom držiacim sa pri zemi, nezdá sa však ani, že by bezhlavo utekal do oblakov.
Autor: JÁN GREGOR, Londýn