BRATISLAVA - Plná poštová schránka, stiahnuté žalúzie či otvorené svetlíky - to sú pre zlodejov najčastejšie signály, že majitelia domu alebo bytu nie sú doma. "Práve počas letného dovolenkového obdobia sa počet vlámaní zvyšuje," upozorňuje hovorca Prezídia Policajného zboru Martin Korch. Polícia preto odporúča venovať pred odchodom na dovolenku zvýšenú pozornosť zabezpečeniu domu pred zlodejmi.
Základným pravidlom je starostlivo pozamykať všetky vchody a skontrolovať, či sú zatvorené všetky okná a dvere. "Zlodej je totiž schopný dostať sa dnu každým otvorom väčším ako ľudská hlava," varuje Korch.
Štandardom by mali byť kvalitné bezpečnostné dvere. Podľa štatistík sa totiž až 40 percent zlodejov nepustí do dverí, ktoré by neotvorili do desiatich minút. Okná rodinných domov alebo bytov na prízemí je vhodné zabezpečiť okrasnými mrežami či špeciálnymi bezpečnostnými fóliami. Na trhu sú aj rôzne zvukové alarmy, ktoré zvyknú potenciálnych zlodejov odradiť.
Najlepšou prevenciou je však vytvoriť dojem, že je niekto doma. Využiť sa dajú elektronické spínacie zariadenia, ktoré podľa nastavenia rozsvietia svetlá alebo zapnú televízor či rádio. Ďalšou možnosťou je poprosiť suseda, aby vám zalieval kvety večer pri zažatom svetle. Užitočné je tiež presmerovať si domáci telefón na mobil, alebo aspoň nenechávať na záznamníku oznam, že ste na dovolenke. Trik s visiacou bielizňou je naopak neúčinný, pretože aj bežný okoloidúci si všimne, že bielizeň na balkóne sa nemení, a teda že majitelia nie sú doma.
Minulý rok sa zlodeji vlámali do bytov a rodinných domov 2809-krát. Polícii sa z tohto počtu podarilo objasniť približne tretinu prípadov. Z policajných údajov vyplýva, že k vlámaniu dochádza najčastejšie dopoludnia.
"Páchatelia sa zameriavajú najmä na peniaze, zlato, starožitnosti a obrazy," podotkol hovorca Korch. Policajti preto apelujú na občanov, aby si cennosti odložili pred dovolenkou do bezpečnostných schránok alebo k priateľom. Samozrejmosťou by podľa Korcha malo byť aj poistenie domácnosti.
Čo treba urobiť pred odchodom na dovolenku
* investujte do kvalitného zabezpečenia dverí a okien
* skontrolujte dvere a okná, či sú naozaj zatvorené
* uschovajte cenné veci v bezpečnostných schránkach alebo u priateľov
* nezaťahujte závesy ani žalúzie
* nenechávajte cenné predmety voľne položené, resp. viditeľné za oknami
* neoznamujte termín odchodu a dĺžku pobytu veľkému počtu ľudí
* presmerujte si domáci telefón na mobil
* požiadajte niekoho spoľahlivého, aby vám vyberal poštu a kontroloval byt
* vytvorte zdanie, že je niekto v dome.
Čo v prípade, ak k vlámaniu došlo
* okamžite zavolať políciu
* do jej príchodu nechať všetko v pôvodnom stave, predíde sa tak zničeniu stôp, ktoré páchateľ zanechal
* dobré je pripraviť si zoznam ukradnutých vecí.
(cha)
Autor: Rado Choleva