parku, aj bez problémov či pokút.
Slovenský raj ponúka veľké množstvo značkovaných chodníkov, vedúcich z východu na západ, alebo zo severu na juh.
Oproti ostatným horám sú zvláštnosťou jednosmerné chodníky, vedúce do strmých roklín v protismere tečúcej vody. Podľa slov Petra Buleja, náčelníka tamojšej Horskej záchrannej služby, je to z bezpečnostných dôvodov, pretože na niektorých miestach dosahujú úseky so stúpačkami či rebríkmi aj niekoľko desiatok metrov a tak stretnutie turistov z oboch smerov by mohlo byť komplikované, najmä v zime, keď je zostup náročnejší.
"Turisti často Slovenský raj podce¨ľujú pre jeho relatívne nízku nadmorskú výšku. Chodníky vo vápencovom pohorí však bývajú klzké, čo spôsobuje rôzne zranenia končatín," varuje Bulej.
Napriek týmto rizikám Slovenský raj poskytuje nádherné vychádzky i celodenné túry roklinami, dolinami i hrebe¨ľmi vápencového masívu.
Kto by však tieto výlety rád spojil s históriou, nemal by obísť Kláštorisko. Okrem toho, že je významnou križovatkou značkovaných chodníkov národného parku, je zárove¨ľ jediným turistickým strediskom s ubytovacím a stravovacím vybavením, ktoré sa nachádza vo vnútrozemí Slovenského raja.
Unikátom je však odkrytý a čiastočne zrekonštruovaný komplex stredovekého kláštora kartuziánov z polovice 13. storočia. Jeho odkrývaniu sa už viac ako dvadsať rokov venuje archeológ Michal Slivka.
"Kláštorisko je zvláštne miesto, ktoré aj po stáročiach nesie v sebe ducha vzdelania a učenosti. Priťahuje nielen turistov, ale aj mladých ľudí zaujímajúcich sa o históriu. Aj preto tu každé leto organizujeme deväť turnusov tábora na záchranu a obnovu Kláštoriska," hovorí archeológ, ktorého takmer každý de¨ľ počas letných mesiacov môžete zastihnúť v ohradenom areáli.
Ak tam náhodou nie je, k dispozícii sú mladí lektori, ktorí za dobrovoľné vstupné prevedú návštevníka celým komplexom.
"Kláštorisko sa naozaj mení a kto tu bol napríklad pred dvadsiatimi alebo pätnástimi rokmi, zrejme to tu nespoznáva. Za ten čas sa nám totiž podarilo odkryť kostol, kaplnku, krížové chodby, stud¨ľu, záhrady, jednotlivé cely mníchov i obvodový múr kláštora, ktorý zanikol v polovici šestnásteho storočia," dodáva archeológ.
Kláštorisko je v podstate stredoveký názov miesta, ktoré aj dodnes miestni volajú Skalou útočišťa. Hoci neponúka dobrý výhľad na okolie, je obľúbeným cieľom turistov, ktorí si chcú oddýchnuť, osviežiť sa za vysokohorské ceny, oboznámiť sa s minulosťou alebo vyhľadať pomoc Horskej záchrannej služby, ktorá tu má jedno zo svojich stanovíšť.
Na Kláštorisko sa dá vyjsť z niekoľkých stredísk môže to byť Podlesok, Spišské Tomášovce, Letanovce i Čingov. Je to stredne náročná túra, ktorá vám však neuberie toľko síl, aby ste sa nemohli pozrieť napríklad na vodopády v roklinách Kyseľ alebo Suchá Belá.
A ešte malé upozornenie, aj tento rok sa pred vstupom do Slovenského raja vyberá od návštevníkov vstupné na obnovu technického zariadenia v roklinách.
Dospelí zaplatia za jednod¨ľovú vstupenku 40, deti od 6 do 15 rokov 20 korún. Dôchodcovia nad 70 rokov a deti do 6 rokov majú vstup zadarmo. ĽUBOMÍR LEHOTSKÝ