Príbelce 26. marca (TASR) - Bohaté náleziská žraločích zubov starých viac ako milión rokov sa nachádzajú v pieskových baniach v okolí obcí Príbelce a Horné Strháre vo Veľkokrtíšskom regióne.
Asi pred tridsiatimi či štyridsiatimi rokmi, pri otváraní pieskových baní, našli tamojší obyvatelia zaujímavé chrupy. Po čase zistili, že patrili žralokom, ktoré pred státisícmi rokov žili v moriach týchto lokalít.
Podľa informácií starostu Príbeliec Pavla Kollára, v opustených baniach počas uplynulých rokov našli niekoľko stoviek žraločích zubov. Nachádzajú ich aj dnes. Po daždi, keď sú v bani naplaveniny, voda zuby vyplaví na povrch. Svedčí o tom i zbierka žraločích zubov, ktoré vlastní 13-ročný syn starostu. "Paľko už našiel viac ako 560 žraločích zubov. Ide skutočne o exempláre rôznej veľkosti. Niektoré totiž dosahujú dĺžku až päť centimetrov," uviedol Kollár.
Unikátne pozostatky vtedajšieho života na zemi, žraločie zuby chce obec využiť na rozvinutie turistického cestovného ruchu. V súčasnosti spolupracuje s docentom Jánom Brindzom zo Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre a vedno pripravujú vydanie katalógu i multimediálneho CD s predstavením žraločích zubov. Dúfajú, že tým pritiahnu pozornosť širokej verejnosti.