SME
Streda, 7. december, 2022 | Meniny má Ambróz

TUNISKO, Riadh Palms Hotel **** (Sousse)

Od ubytovania v štvorhviezdičkom hoteli očakávate primeraný luxus a služby. Áno, malo by to tak byť. Tak v tomto hoteli ste na omyle a sen o bezstresovej dovolenke je len vaše zbožné želanie.

Od ubytovania v štvorhviezdičkom hoteli očakávate primeraný luxus a služby. Áno, malo by to tak tak. Tak v tomto hoteli ste na omyle a sen o bezstresovej dovolenke je len vaše zbožné želanie. 

Ubytovanie:
Na recepcii hotela vyplníte potrebné tlačivo a hneď sa vás s milým úsmevom opýtajú z ktorej krajiny pochádzate. Podľa toho asi vedia akú vám dajú izbu. Neskôr po debatách s inými Slovákmi a Čechmi sme mali pocit, že našim končinám dávajú horšie izby ako turistom, ktorí majú tých euro financií podstatne viac. Slovák má výhľad to ulice, ale taký Nemec na more. Pri výmene peňazí pri recepcii na tuniské dináre (1 DT = cca 23 Sk) neskôr zistíte na vystavenom doklade, že máte jemne pozmenené meno alebo národnosť. Aj napriek stálemu papierovaniu majú v tom riadny chaos. Po bližšom skúmaní po izbe narazíte na nie celkom čisté steny a podlahy. Nábytok je zachovalý a potrebuje vyčistiť, pretrieť a opraviť. Trezor na izbe síce je (odporúča sa do neho uložiť cestovné doklady, letenky, cennosti a hotovosť), ale kľúč od neho vám dajú len na recepcií za vratnú zálohu 20 DT. Navyše pokiaľ bývate v rodinnom apartmáne a ste tam ubytovaní napríklad traja, kľúč od izby je len jeden. Veľmi nepraktické a obmedzujúce ak svetlo a klimatizácia potrebuje pre svoje fungovanie mať zasunutý kľúč v "izbovej zásuvke". Televízna zábava sa orientuje len v pár tv programov väčšinou v nemčine a angličtine. Perličkou bol kanál tuniských telenoviel na spôsob Jednoduchej Márie.      

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu
Kuchyňa:
Celkom príjemne prekvapila. Jedlo sa podáva / raňajky 06:00 - 09:30 / obed 12:30 - 15:00 / večera 19:00 - 21:00 hod vo forme švédskych stolov. Priemerný európsky jazýček si mal na čom pochutnať. Raňajky: čerstvé a chrumkavé francúzske bagety išli na dračku, chutné džemy, syry, saláma ale aj praženica a miniklobásky vedeli príjemne navnadiť. Obed a večera: krémové polievky, cestoviny, mäso, ryby, ryža, zemiaky, zelenina, zeleninové šaláty - všetko pripravené na rôzne spôsoby. Sporadicky sa objavila aj pizza a hranolky. Stále bola hojnosť ovocia a zeleniny. Počas jedál sa podávalo miestne pivo (nič moc) a víno (biele, červené aj ružové - všetky veľmi lahodné) a nealko. Kto si chcel zamlsať, mal k dispozícii široký výber zákuskov, koláčikov, pudingu a zmrzliny.  Kto mal chuť na šťavu z čerstvého ovocia alebo teplé palacinky, ten si ich mohol v rámci olovrantu zobrať pri bazéne.

SkryťVypnúť reklamu

Zábava a relax:
Hotel: V podaní nie moc šikovných a ešte menej zábavných animátorov si precvičíte svoje dovolenkové telíčko na tancovaní alebo vodnom aerobicu. Každý večer je pripravená tématická šou (mix, folklór a brušná tanečnica, tance pre seniorov a lá repete, scénky a skeče ...). Asi najväčší úspech mala šou externého fakíra   a jeho bodno-rezno-skleneno-hado-opico vystúpenie. Kto dáva prednosť európskej zábave, na toho čaká diskotéka, maurská kaviareň, English Pub a Bar American. Alebo sa môžete nechať len premasírovať u hotelového maséra.

Pláž: okrem samotného slnenia a kúpania sa dalo zrelaxovať aj na nemotorizovaných vodných športoch zdarma. Pláž vedľajšieho hotela ponúkala platený vodný skúter, vodný banán, plachtenie s padákom nad plážou a motorový čln. Po pláži neustále lovili "marketingový manageri" ponúkajúci ťaviu karavánu, pirátsku loď a padákové radovánky pre akčných turistov. K miestnemu folklóru patria aj doterní predavači všeličoho a to za veľmi dobrú cenu, lebo ste ich zrazu veľmi dobrý kamarát. Čo sa týka plážových športov je tu akurát volejbal.

SkryťVypnúť reklamu
Okolie hotela:
Asi všetci najskôr zamierania do bezprostredného okolia hotela na prvé spoznávacie prechádzky. Na každom kroku nájdete obchody s viac či menej užitočným tovarom a suvernírmi. Ísť do centra alebo mediny (staré mesto) a obzrieť si miestny kolorit má svoje čaro. Oplatí sa ale podvečer si zastaviť ťuk-ťuk, alebo turistický vláčik či taxík a nechať sa za pár dinárov odviezť do prístavu Port El Kantaoui . Večerná atmosféra prístavu za to určite stojí. Kto chce ísť ďalej  - môže sa poprechádzať aj po blízkych mestách Monastir, Mahdia, El Jem, Kairouan a Enfida.


Atrakcie a výlety:
Leňošenie na pláži vás prestane baviť po cca 3 dňoch, ale čo ďalej? Delegátka CK vám ponúkne zo slušnej ponuky výletov. Napríklad 2 dňový výlet na Saharu (187 DT), 1 denný výlet do Tunisu - Kartago   (65 DT), 1 denný výlet do El Jem - Kairouan (60 DT), 1/2 dennú Pirátsku loď (35 DT), 1 denný výlet na ostrov Kuriat (55 DT), večerný výlet na tuniský folklór (40 DT) alebo 1/2 denné výlety do Figuria Parku (35 DT) a na ťaviu karavánu (30 DT)  
* Poznámka: 1 DT = cca 23 SK. Cena výletu je uvedená na 1 osobu.

SkryťVypnúť reklamu


Klady a zápory hotela:
- personál (popísané v samostatnej kapitole)
- stašie izby: čmuhy na stenách, zle upevnené držiaky na uteráky a toaletný papier, vyhorené žiarovky alebo nefungujúce osvetlenie
- novšie izby: zlá klimatizácia, niektoré ešte nie celkom dokončené a už v nich ubytuvávajú hostí
- chýbajú sietky proti hmyzu, po izbe sem tam prebehne veľký mravec alebo šváb
- bežne nefunguje dostočne klimatizácia
- izby orientované do ulice sú veľmi hlučné
- pomalé a preplnené výťahy
- zúfalé spoločné hotelové toalety (často chýba toaletný papier, zápach, špina)   
- ak chcete ráno na pláži slnečník treba vstať a ísť si ho obsadiť najneskôr o 5:45 hod :(
- špinavá hotelová pláž s nedostatočným udržiavaním (fľaše, papieriky, špaky, sporadicky rozbité sklo)
- sledovanie večerného programu kazí zápach žumpy a splaškov
- väčšinou zatvorená posilovňa
- večný problém s malými lyžičkami a pohármi v jedálni a baroch 

SkryťVypnúť reklamu

+ chutná kuchyňa
+ príjemná hotelová záhrada s plynulým prechodom do pláže
+ bar a reštaurácia pri bazénoch s možnosťou obedu vonku 
+ ak máte all inclusive, nehrozí vám, že nebudete mať čo jesť a piť počas celého dňa
+ vhodná poloha hotela
+ bezbariérový prístup


Personál:
Tak ten je tu samostatná kapitola. Začíname na recepcii, kde je všetko pre nich "no problem" a všetko je "ok". Na prvý krát ste radi, že sa veci pohnú, ale omyl. Sťažnosť si vypočujú, ale do jej riešenia sa nehrnú. Medzi izbami a hosťami majú úplný chaos. Pokiaľ si chcete zmeniť pri recepcii peniaze, musíte prísť iba v čase presne na to vyhradenom. Je jedno, že pracovník tam už sedí a rozpráva sa s kolegom - vás nechá s anglickým kľudom stáť nad ním aj 10 minút bez povšimnutia. Pikolíci boli v poriadku, len sem tam niekde zablúdia. Upratovačky pracujú podľa toho ako sa vyspia a či im dávate pravidelne bakšiš. Ak dávate stále (stačí max. 1 USD, 1 EURO alebo 1 DT), máte pekne čisto a aj povysávané. Ak sporadicky, uprace vám izbu za 5 minút. Síce vám pekne do tvaru mušle uloží pyžamo, ale nechá po sebe špinavú dlážku alebo sú na nej kaluže vody, ale uteráky automaticky nevymenia a o vysavání sa vám môže akurát snívať počas horúcej noci bez klimatizácie. Čo sa týka údržbárov, tak títo majstri sú na zaplakanie. Na jeden tečúci záchod sa ich vystriedalo na našej izbe 6! a nič sa nezmenilo, voda si tiekla ďalej. Na iným izbách to vraj bolo podobné s inými závadami. Kuchári chodili v nie celkom čistom oblečení. Pokiaľ sú tak v kuchyni, kde ich nevidíte - je vám to jedno. Ale keď vám mladá slečna pripravuje palacinky v minimálne týždeň nevypratej a uchytanej zástere, to dojem pri čakaní trochu pokazí. Barmani boli dosť leniví a na ženy miestami až arogantní. Napríklad pripraviť jedno kapučíno dosť hlasno po arabsky ofrflali. Čašníci boli aj dobrí aj zlí, tu to bolo individuálne. Jeden sa trhal aby vám maximálne ulahodil, druhý ignoroval aj odnesenie tanierov. Popolník a zubné špáratká neboli automaticky na stole. Manager jedálne mal úplny chaos so zasadacím poriadkom nakoľko na raňajky a obedy ste si mohli sadnúť ľubovolne, ale na večeru bol presne vyhradený stôl. Niekoľko hostí sa sťahovalo po jedálni aj 2-3 krát počas pobytu. Animátori boli asi najzúfalejšia časť personálu. Miestami sme mali pocit, že sa majú za úlohu zabávať len navzájom. Nedodržiavali časy a dĺžky jednotlivých programov.     
 

SkryťVypnúť reklamu

Záverečný verdikt:
Hotel je vhodný skôr pre nenáročných a tolerantných klientov. Svojimi službami, profesionalitou personálu a podmienkami ubytovania si určite 4 hviezdičky nezaslúži ani omylom. S kľudným srdcom by som im aspoň dve hviezdičky zobral. Pokiaľ vyžadujete to, za čo ste si zaplatili, voľte radšej iný hotel v blízkom okolí.    

Spievodkyniam CK Kartágo Tours patrí veľké poďakovanie za profesionalitu.


Text a foto: myshoun


Fotogalérie:

Tunisko - pohľadnice 
- Kartago - Antoniove kupele
- Port El Kantaoui
- Fakír šou

- Sidi Bou Said
- Sousse
- Tunis

 

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Inzercia - Tlačové správy

 1. Vianočný darček na celý život. Darujte návod k vlastnému telu
 2. Nový vlakový cestovný poriadok z vášho regiónu v denníku SME
 3. Fénix - Kultúrna pamiatka roka 2023: Keď história opäť ožíva
 4. Kríza ako odrazový mostík slovenských startupov
 5. Píše analytik Martiška: Čo prinesie rok 2023 v ekonomike?
 6. Štvrtý diel komiksu Posledný Follower v denníku SME
 7. Predaj osobných automobilov Všeobecná zdravotná poisťovňa, a.s.
 8. TRNKA: Esetov veľa nevznikne a ani ten jeden nemá Slovensko istý
 1. Helenky prichádzajú na svetlo sveta s ďalšími novými bytmi
 2. Fénix - Kultúrna pamiatka roka 2023: Keď história opäť ožíva
 3. Vianočný darček na celý život. Darujte návod k vlastnému telu
 4. Nový vlakový cestovný poriadok z vášho regiónu v denníku SME
 5. Kríza ako odrazový mostík slovenských startupov
 6. Šariš ľuďom pomáha regiónu už takmer 20 rokov
 7. Aktivácia zasielania elektronickej faktúry
 8. Píše analytik Martiška: Čo prinesie rok 2023 v ekonomike?
 1. Polovicu dovolenky zaplatíme od pondelka za Vás 15 669
 2. Strážia ho divé opice. Gibraltár vás prenesie do Británie 7 591
 3. TRNKA: Esetov veľa nevznikne a ani ten jeden nemá Slovensko istý 5 677
 4. Vyberte si knihy s príbehom. Čo sa oplatí čítať na Vianoce? 4 940
 5. Deti cestujú do exotiky zadarmo 4 248
 6. Gizka Oňová: Pre mnohých som ideálna babka a lichotí mi to 3 089
 7. Štvrtý diel komiksu Posledný Follower v denníku SME 3 046
 8. V Danteho pekle sa našlo miesto pre každého 2 579
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

 1. Ľuboš Vodička: Maličkosti z Malých Karpát: Kamenné tváre a Obelisk
 2. Soňa Fröhlichová: Jazero Powell – najkrajšie priehradové jazero v USA, deň číslo 6
 3. Ľudmila Magdolenová: S deťmi po Balkáne. Časť piata-Tirana
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 50. - Antarktída - Prvá Byrdova antarktická expedícia (1928 - 1930) - 2/3, prvý polrok 1929
 5. Aleš Tvrdý: Južná Amerika
 6. Ľudmila Magdolenová: S deťmi po Balkáne. Časť štvrtá- Skaderské jazero a príchod na albánske pobrežie
 7. Soňa Fröhlichová: Grand Canyon –⁠ jeden z najkrajších prírodných divov sveta, deň číslo 4
 8. Aleš Tvrdý: Cestovateľ
 1. Grácz Ján: Po 62 odberoch končím s dobrovoľným darovaním krvi. Všeobecná zdravotná odmieta otcovi preplatiť liečbu. 64 601
 2. Věra Tepličková: Ako som cestovala vlakom 10 535
 3. Věra Tepličková: K zubárovi lacnejšie, len keď si dáte vyšetriť pipíka 4 630
 4. Jiří Ščobák: Put*n neumí číst historii: Vybudoval ukrajinský národ, nakopl civilizovaný svět 4 008
 5. Ján Valchár: Prvý decembrový blog alebo láska je láska 3 211
 6. Post Bellum SK: Poprava sa konala 3. decembra 1952 v ranných hodinách 2 881
 7. Jana Melišová: V závoji hmly 2 481
 8. Viktor Pamula: Spolky v Spišskej Novej Vsi I. 2 133
 1. Monika Nagyova: Trapas na Bibliotéke
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 52. - Arktída - Expedícia na lodi Zaria do Sannikovovej zeme (1900 - 1902)
 3. Jiří Ščobák: Put*n neumí číst historii: Vybudoval ukrajinský národ, nakopl civilizovaný svět
 4. Jiří Ščobák: Je 6 000 mrtvých v Kataru moc?
 5. Monika Nagyova: Staré dievky z Luníka IX
 6. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
 7. Jiří Ščobák: Nechci se otužovat, ale v praxi to trochu dělám
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 51. - Antarktída - Prvá Byrdova antarktická expedícia (1928 - 1930) - 3/3, Prelet nad južným pólom
SkryťZatvoriť reklamu