Z jeho peňazí vybudovali osadu a podľa rothschildovskej tradície dve vinice. Osada dostala mesto Zichron Jaakov (Jakubova pamiatka) na počesť barónovho otca Jamesa.
Dnes je to malé mestečko, ktoré sa považuje za jednu z najlepších adries v Izraeli. Nie pre luxusné vily, ale pre svoj charakter. Ten je kombináciou bývania takmer v prírode, dobrej dostupnosti, príjemného vetríka od mora, atraktívnej polohy medzi Tel Avivom a Haifou a turistických atrakcií.
Zichron, ako mestu skrátene hovoria jeho obyvatelia, priťahuje umelcov, ale aj ľudí z hi-tech biznisu, ktorí pracujú v neďalekých priemyselných parkoch. A pritom si stále udržuje vidiecky či poľnohospodársky charakter. Prejavuje sa to napríklad tak, že na židovský sviatok Šavuot, ktorý je obdobou našich dožinkov, sa každoročne koná traktorový sprievod. Traktory "naložené" deťmi v kostýmoch ovocia, zeleniny a kvetov sa prevážajú po meste a pripomínajú novým obyvateľom pôvodné zameranie mesta.
Zichron Izraelčania začali objavovať, keď tam v 60. rokoch minulého storočia mimoriadne vplyvné a patrične bohaté odborárske združenie Histadrut postavilo luxusný hotel pre svojich členov.
Kaskádovitá budova obopína horu Karmel dodnes, ale jej stav je viac ako povážlivý. Histadrut už nie je taký bohatý, Izraelčanov už prešla fáza kolektívnych dovoleniek a tak hotel kúpila súkromná spoločnosť. Do roka chce vrátiť hotelu bývalú slávu a prilákať doň hlavne zahranič?ných turistov.
Tí Zichron zatiaľ skôr obchádzajú, aj keď v posledných ro?koch ich pribúda. Mesto sa začalo prezentovať v zahraničných médiách tým, že Izrael, to nie je len svätý Jeruzalem, svetácky Tel Aviv a typický dovolenkový Eilat.
Zichron je pre ľudí, ktorí majú aktívnejší prístup k dovolenke, ale nie sú žiadni veľkí turisti a radi si posedia v príjemne klimatizovanej vínnej pivnici či štýlovej reštaurácii. To všetko Zichron ponúka.
Navyše je v meste aj veľa kultúry. Ak ste milovníkom výtvarného umenia, dizajnu či divadelných improvizácií, ideálne je do mesta prísť v piatok.
Vtedy sú na hlavnej ulici nazývanej Midrachov otvorené všetky malé galérie, butiky s originálnym oblečením aj obuvou, dielničky na výrobu papiera či keramiky sú súčasťou súkromných domov.
Takmer každý dom na hlavnej ulici má čo ponúknuť. Niekto si na prízemí otvoril internetovú kaviareň, iný antikvariát či obchodík s klasickými drevenými hračkami.
Na rozdiel od hlavných izraelských turistických stredísk pre Zichron platí, že ceny sú tu relatívne slušné, aj keď pre bežného slovenského turistu stále vysoké. Za obed pre dve osoby s nealkom a kávou zaplatíte okolo 150 šekelov (čo je necelých tisíc korún).
Treba však povedať, že v Izraeli sú všeobecne väčšie porcie ako na Slovensku. A v Zichrone ešte väčšie.
Reštaurácie v meste ponúkajú zväčša tradičnú kuchyňu - za ochutnanie určite stojí šakšuka, čo je jedlo podobné nášmu leču, len s tým rozdielom, že je bez papriky, zato oveľa pikantnejšie. Nájdete tu však aj pizzérie, ázijskú či francúzsku kuchyňu.
Zichron však nie je len posedávanie v kaviarňach či prehliadky galérií. Je tu priestor aj na prechádzky a návštevu zaujímavých miest. K nim určite patrí hrob baróna Rothschilda v nádhernej záhrade Hanadiva. Hoci barón zomrel v Paríži a pôvodne ho pochovali na legendárnom Pere Lachaise, v roku 1954 jeho telo previezli do Izraela, kde mu usporiadali štátny pohreb. Za miesto jeho hrobu vybrali práve Zichron Jaakov.
V meste je aj múzeum imigrácie a stále fungujúce rothschildovské vinice. V okolí zase niekoľko vychádzkových trás pre peších aj stredne zdatných bicyklistov.
Najkrajšie je v Zichrone na jar, keď je celý zakvitnutý. V tomto období sa v Izraeli sezóna kvetov už pomaly končí, ale miestni hovoria, že v auguste rozkvitnú nové.
Ako sa tam dostať
autom po hlavnej izraelskej diaľnici smerom na Haifu, z exitu diaľnice ste na mieste asi o desať minút, riskujete však zápchy, lebo diaľnica je permanentne zapchatá
vlakom z Tel Avivu, vlaky smerom na sever (do Haify) premávajú každých 20 minút, treba vystúpiť v Binjamine, tam si treba zobrať monit (taxík-minibus) do Zichronu, cesta trvá desať minút. Cesta z Tel Avivu tam a späť stojí asi 40 šekelov (necelých 280 korún)
cestovanie vlakom je veľmi pohodlné, netreba však zabudnúť, že od piatka popoludní až do soboty večera vlaky nepremávajú
Ubytovanie
Pre nenáročných je tu bed and breakfast v niekoľkých domoch, cena za dvojlôžkovú izbu je okolo 50 dolárov. V meste je malý súkromný hotel, tam už zaplatíte od 80 dolárov vyššie. V neďalekej Binjamine je lacný hostel, ale tomu zodpovedá aj úroveň služieb.