Automatov na predaj železničných cestovných lístkov je málo a ľudia ich takmer nevyužívajú. Informačné a predajné kiosky možno zaujmú viac, prinesú totiž omnoho väčšie možnosti. FOTO SME - PAVOL FUNTÁL
BRATISLAVA - Dovolenkárom, ktorí sa chystajú do západnej Európy, môžu na mnohých vlakových staniciach poslúžiť špeciálne terminály, na ktorých zistia informácie o všetkých vlakových linkách v krajine. Cez dotykový displej môžu mincami, bankovkami, či kreditnou kartou zaplatiť za lístok, alebo si objednať miestenku. Systém prepojený s informačnou sieťou tamojších železníc rozoznáva aj zľavnené či vernostné karty, ktoré podľa najazdených kilometrov umožňujú cestovať lacnejšie.
"Všimol som si, že na hlavnej stanici v Miláne bola polovica terminálov a polovica klasických prepážok. Šetrí to čas a ľudia to hojne využívajú," povedal Peter, ktorý sa pred nedávnom vrátil z dovolenky v Taliansku.
Už nie len v Miláne
Podobné elektronické terminály by mala v najbližších mesiacoch na desiatich najväčších železničných staniciach zaviesť aj slovenská Železničná spoločnosť. Jej hovorca Miloš Čikovský povedal, že každý bude stáť desiatky tisíc korún. Kiosky s dostupnou databázou vlakových spojení budú súčasťou novej generácie elektronického systému komplexného vybavenia cestujúcich. Cestovný poriadok, prehľad o lôžkových, jedálenských, fajčiarskych vozňoch či prehľad o voľných miestenkách už nebude na niekoľkých staniciach dostupný len pokladníčkam za prepážkami, ale aj cestujúcim, ktorí sa rozhodnú kúpiť si lístok z automatu.
"Bude to služba skôr pre počítačovo zručnejších, ale každý, kto si nebude vedieť rady, bude môcť zavolať na naše kontaktné centrum. Pracovník call centra cez telefón vystaví lístok a elektronickou cestou ho zašle na príslušný kiosk," povedal Čikovský. Lístky na vnútroštátne aj zahraničné trasy budú môcť ľudia kupovať bankovým prevodom pomocou kreditných kariet. Či kiosky budú "brať" aj mince a bankovky zatiaľ nikto nevie, pretože zatiaľ nie je známy dodávateľ.
Automaty bez internetu
Aj dnes železnice používajú viac ako 30 stacionárnych a pohyblivých predajných automatov, ale kioskom sa nevyrovnajú. Prijímajú len mince a nie sú prepojené so žiadnou databázou. Ľudia si môžu kúpiť všetky druhy lístkov podľa desiatich tarifných pásiem, zahŕňajúcich najbližšie okolie, napríklad z dvoch automatov na Hlavnej stanici v Bratislave si cestujúci kúpi lístok najďalej do Galanty, ktorá je v poslednom pásme do 56 kilometrov.
Novinkou je 14 pohyblivých automatov s dotykovou obrazovkou vo vozňoch Tatranských elektrických železníc. Všeobecne však kupovanie lístkov od stroja nie je rozšírené. Podiel takéhoto nákupu lístkov tvorí z celkového predaja len 0,2 percenta. "Netreba zabúdať, že malý predaj súvisí aj s malým počtom automatov," povedal Čikovský.