Na Duchonke sa ľudia kúpu, hoci by nemali. FOTO - TASR
BRATISLAVA - Hygienici, ktorí monitorujú 190 umelých kúpalísk so 486 bazénmi, dali zatiaľ povolenie na prevádzku len 93 kúpaliskám.
Napriek tomu, že letná turistická sezóna sa oficiálne začína 15. júna, väčšinu kúpalísk dodnes neotvorili, lebo nesplnili podmienky na bezchybnú prevádzku.
Z 27 prírodných kúpalísk, ktoré majú svojho prevádzkovateľa, dostalo povolenie na prevádzku zatiaľ len sedem. Patria medzi ne napríklad senecké Slnečné jazerá či Kunovská priehrada pri Senici.
"Ľudia, ktorí sa chodia kúpať na kúpaliská bez povolenia na prevádzku, tak robia na vlastné riziko a nebezpečie," hovorí Elena Matisová z Úradu verejného zdravotníctva.
Jednou z takýchto prírodných nádrží je napríklad obľúbená Duchonka, kde je voda podľa hygienikov nevyhovujúca už niekoľko rokov, ale aj napriek tomu tam každoročne chodia tisícky rekreantov a kúpu sa.
"Pri kúpaní vo voľnej prírode, ale aj v umelých kúpaliskách sa ľudia dostávajú do kontaktu s množstvom nebezpečných mikroorganizmov," upozorňuje Margita Sláčiková.
Ide o všetky druhy mikróbov - od vírusov, baktérií, húb a plesní až po črevné parazity.
Voda v kúpalisku by podľa epidemiologičky mala byť priehľadná, nemala by zapáchať po moči a na umelých kúpaliskách zase výrazne po chlóre.
Opatrní by mali byť ľudia najmä pri kúpaní sa v jazerách, pri ktorých stoja chaty. Mnohé z nich totiž nie sú bezpečne odkanalizované.
Prevádzkovateľ prírodného kúpaliska s povolením je povinný každé dva týždne odoberať vzorky vody a predkladať ich regionálnemu hygienikovi.
Ak sú výsledky dobré, prevádzka bez problémov pokračuje.
Ak by sa vyskytli závažné problémy, hygienici musia nariadiť opatrenia na ich odstránenie, prípadne môžu kúpanie na tomto mieste zakázať.
(tasr, cho)
Zásady, ktoré treba dodržiavať
Na prírodných kúpaliskách
nevstupovať do neznámej vody nevstupovať do "zelenej vody", ktorú sfarbili premnožené sinice a riasy rešpektovať všetky upozornenia a výstrahy v okolí vodnej plochy po každom kúpaní sa osprchovať Na umelých kúpaliskách
zákaz vstupu do vody osobám, ktoré trpia prenosným ochorením nevstupovať do vody pri podozrení na nedostatočnú čistotu alebo dezinfekciu pred aj po kúpaní v bazéne sa dôkladne osprchovať