Prebudí vás už zrána 12. júla. Naladí vás na karnevalovú náladu, roztancuje a vyženie do ulíc presvedčiť sa, že sa tu nekonajú žiadne stredoveké praktiky, pri ktorých kedysi kráľovskí bubeníci chodili ohlasovať novoty.
Dvojdňové oslavy sa konajú už niekoľko storočí na počesť víťazstva protestanta Viliama III. nad katolíkom Jakubom II. v bitke pri Boyne v roku 1690. Víťazstvom Viliama III. v jednej z najväčších bitiek v histórii Európy sa začalo rozširovanie protestantskej viery na severe Írska. Prevažne škótski presbyteriáni, ktorí sa v 17. storočí začali usídľovať v oblasti Ulster, založili inštitúciu s názvom Loyal Orange Institution. Je to kresťanská organizácia, alebo bratstvo, ktoré združuje členov po celom svete. Názov má práve podľa kráľa Viliama III. Oranžského a na jej počesť sa každoročne konajú pompézne slávnosti a pochody po celom území severu Írska, ale aj v Škótsku, Kanade a USA.
Noc pred pochodom patrí vatre
Noc pred festivalom zohráva veľkú úlohu pri slávnostiach oranžistov a je charakteristická zapaľovaním obrovskej vatry, ktorá sa nachádza v srdci komunity. Stavia sa zvyčajne na rovnakom mieste, ktoré musí byť dostatočne veľké. Skládka zložená z drevených paliet, pneumatík, častí nábytku a iných nepotrebných harabúrd sa týči do obrovskej pyramídy. Tento materiál si komunity starostlivo strážia. Vatru začínajú stavať už niekoľko dní pred 11. júlom a túto tradíciu obľubujú najmä mladší, pretože môžu ponocovať dlho do noci.
Večer 11. júla vatru zapália a pri kúdoloch tmavého dymu si pripomínajú Viliamovo víťazstvo, ktorým si vybojoval anglický trón.
Pochod s oranžovými šerpami
Prehliadka farieb, kostýmov, hudby a histórie sa začína ráno 12. júla. Oranžisti oprášia čierne obleky s oranžovými stuhami a šerpami a vydajú sa na pochod do ulíc. Na rukách majú biele rukavice a na hlavách čierne klobúky. Legenda o bitke pri Boyne hovorí, že Viliam III. mal na sebe oranžovú šerpu, v ktorej aj bojoval. Ďalšími obľúbenými farbami, ktoré vystihujú oranžistický festival sú fialová a modrá.
Pochodujúci oranžisti nesú zástavy ?s?názvom jednotlivých komunít a lokálne je možné ich zaradiť aj vďaka mohutnému kusu látky, na ktorom je zvyčajne vyobrazený kráľ Viliam na povestnom bielom koni, alebo portrét súčasnej kráľovnej Alžbety II. Transparenty zobrazujú aj rôzne politické a náboženské motívy či historické udalosti. Namaľovali ich skutoční umelci a hýria nádhernými farbami.
Členovia komunít pochodujú v pravidelných zástupoch, na obrovskom bubne ich sprevádza ďalší člen spolku. Bubon sa nazýva lambeg a pri jeho nosení nie náhodou padá výber na svalnatého muža. Je totiž obrovský a ťažký a na odpočinok nie je čas. Dvojstranový bubon je vyrobený z dubového dreva, s natiahnutou kozou kožou, ktorá je upevnená lanami.
Bubon sprevádza aj hudba - flauty, harmoniky a rôzne dychové nástroje. Muzikanti sú dobrovoľníci, ktorí hrávajú v oranžistických skupinách. Ich obľúbené piesne sú spravidla politické, ako napríkla Derry?s Walls či najobľúbenejšia oranžistická pieseň SASH, ktorá hovorí o skutočnej udalosti. Vždy však závisí na komunite, ktoré piesne si ukladá do svojho repertoáru. Ulice miest Severného Írska sú v čase oranžistickej sezóny vyzdobené britskými vlajkami. Trepocú sa nad vašimi hlavami kdekoľvek ste (ak sa, samozrejme, nenachádzate v katolíckej oblasti).
Nie všetci protestanti Severného Írska sú však oranžisti. Tak ako sa nedá povedať, že každý severoírsky katolík je na?cionalista a zapojený do organizácie IRA. Nie všetci protestanti sa zúčastňujú na oranžistických pochodoch. V ich rodinách sa jednoducho sa oranžistická tradícia nedodržiavala. Orange parade je nielen vecou zvyklostí a náboženského zaradenia. Traduje sa a dedí sa z pokolenia na pokolenie. Niekedy sa teda na pochode stretnú celé generácie.
Polícia v pohotovosti
Keďže Severné Írsko je komunita, ktorá nie je nábožensky a národnostne zjednotená, pre problémy, ktoré tu majú medzi sebou katolíci a protestanti sa oranžistická slávnosť stáva aj príčinou rôznych výtržností. Niektorí katolíci sú presvedčení, že by sa víťazstvo kráľa Viliama III. nemalo oslavovať takýmto pompéznym spôsobom. Alergickí sú najmä v prípade, ak sa oranžisti rozhodú vpochodovať na ich územie, na ktoré si uplatňujú právo. Preto 12. júla, keď sa po celej krajine koná viac ako 3500 pochodov, policajné zložky sú v pohotovosti. Nie je zvláštnosťou počuť vrtuľníky.
Ak sa vám podarí na Orange parade zúčastniť, opatrní by ste mali byť predovšetkým večer 11. júla, keď sa pália vatry. Nevyhnutnou súčasťou je neraz nadmerné požívanie alkoholu.
Naopak, mnohí miestni práve 12. júla odchádzajú na dovolenky, aby sa vyhli výtržnostiam.
V súčasnosti, ak sa nejaké nepokoje vyskytnú, sú už len slabým odvarom toho, čo sa tu dialo pred tridsiatimi rokmi. Orange parade sa môžete bez obáv zúčastniť, zažijete veľkolepú šou. 12. júla sú síce po celom severe Írska dopravné obmedzenia, ale polícia všetko dokonale organizuje.
Autor: Jana Jesenská