Jedna z najvyhľadávanejších prímorských atrakcií v Čiernej Hore je maličký ostrovček Sveti Stefan. Pri ostrovčeku, ktorý vybudoval v 15. storočí rod Pastrovičovcov, zaparkujete auto a možete sa po malej ceste vydať na prechádzku mestečkom. V minulosti bývalo obchodným strediskom, dnes je z neho luxusný komplex štvor- a viac hviezdičkových hotelov. Kedysi na ňom bývalo asi štyristo ľudí v sto kamenných domčekoch.
Podľa sprievodcu opevnené mesto odolávalo nájazdom Turkov a slúžilo aj ako základňa na pirátske výpravy. Na začiatku 20. storočia väčšina Pastrovičovcov odišla do Ameriky. Od polovice minulého storočia pôvodných obyvateľov nahradili sezónni hostia a autenticitu nahradil turistický biznis. Ten patrí medzi najväčšie zdroje čiernohorskej štátnej kasy. Cestovné kancelárie nezabúdajú pripomínať, že sa tam kedysi slnili hviezdy ako Liv Taylorová, Sophia Lorenová či Klaus Kinski.
Tí, ktorí na Sveti Stefan prichádzajú len na krátku návštevu, musia zaplatiť vstupné. Na začiatku sezóny to boli tri eurá. Kým pohľady z výšky alebo z príjemnej pláže na Sveti Stefan sú na nezaplatenie, ostrovček ako taký nie je príliš zaujímavý. Celý ho prejdete za pätnásť minút. Okrem apartmánov, bazénu a kurtu pre jeho dočasných obyvateľov, tam naďabíte na tri kostolíky. Podľa toho na najvyššom mieste, kostolu sv. Stefana, dostal ostrovček meno. Kostol sv. Premenenia zdobí nápis z roku 1693 a fresky. Čo určite stojí za to, je pláž s červenkastým pieskom. Kedysi sa na ňom stretávali miestni pohlavári a sudcovia kmeňového súdu.
Reštaurácií aj kaviarničiek je na ostrovčeku pomenej a platia tam vyššie ceny. Skôr sa oplatí navštíviť priľahlú dedinku s výhľadom na ostrov. Vychýrená je reštaurácia u Draga.
Výhľad si vychutnáte z terasy pri dobrom čiernohorskom pive Nikšičko, červenom víne Vranac alebo len s bezbublinkovou srbskou minerálkou so štýlovým názvom a dizajnom - Voda Voda. Pri našej návšteve nás však sklamalo, že namiesto dobrej balkánskej hovädzej "čorby", nám naservírovali obyčajnú sáčkovú polievku. Ktovie, či sme zastihli domáceho len nepripraveného, alebo jednoducho poľavil. Klasická špecialita - čiernohorský rezeň - však už bola v poriadku.
Čierna Hora
Dovolenka do Čiernej Hory nepotrebuje žiadnu špeciálnu prípravu. V prípade, že tam cestujete autom pripravte sa na úzke cesty, na severe smerom na Belehrad ich stav nie je celkom vyhovujúci. Odporúča sa dodržiavať najvyššiu povolenú rýchlosť najmä vo vysokohorských oblastiach. Výhodou najnovšieho európskeho štátu (v utorok ho uznalo oficiálne aj Slovensko) je, že v ňom oproti Srbsku, kde sa platí dinármi, je menou euro. Takže si nemusíte robiť starosti, čo so zvyšnými peniazmi.
Aj vďaka novému tunelu, ktorý výrazne skrátil cestu z Podgorice k jadranskému pobrežiu. Presne ten istý tunel nedávno využila aj kolóna českého premiéra Jiřího Paroubka. Pri ceste autom však pozor na značenia, Čiernohorci naň totiž pozabudli upozorniť novými značkami. Ak sa budete striktne držať pôvodných šípok, zavedú vás na starú cestu. Nebojte sa preto opýtať miestnych, či idete dobre na tunel. A nezabudnite, že vpravo znamená po srbsky rovno (vpravo sa povie desno, vľavo levo).
Ceny
Chlieb: 50 centov
Mlieko: 55 centov Minerálka (2L): 40 centov Pivo (plechovka 0,33L): 55 centov (v baroch od 1 eura) Fľaša červeného vína: podľa kvality od 1,9 až po 4 eurá
Obed v reštaurácii: od 5 až po 20 eur podľa triedy reštaurácie
Káva v kaviarni: od 40 centov po 1 euro
* Ceny v obchodoch sú všade rovnaké, v kaviarňach alebo reštauráciách pri mori počas letnej sezóny sú vyššie aj o 30 percent. V prípade luxusných letovísk ako napríklad Sveti Stefan môžu byť ceny aj trojnásobné.
Most na ostrovček Sveti Stefan, kde nájdete nádherné zákutia. FOTO SME - PAVOL FUNTÁL