
FOTO - AUTOR
Zo vzájomnej komunikácie partnerov vyplynula myšlienka vytvorenia edukatívnej internetovej stránky, ktorá prostredníctvom animácií ilustruje príbehy neživej aj živej prírody Slovenska. S ich pomocou sa to, čo sa odohrávalo počas miliónov ba i len desiatok rokov, stáva „voľným okom“ viditeľným procesom.
Na základe diskusií s učiteľmi na stredných školách a s vysokoškolákmi je práve vizualizácia procesov odohrávajúcich sa v prírode, najmä na veľkých časových plochách, často kľúčom k lepšiemu, hlbšiemu a komplexnejšiemu pochopeniu prírody.
Základným kritériom pre výber a zaradenie materiálov bola preto didaktická vhodnosť a názornosť. Stredoškoláci a vysokoškoláci na nej nájdu napr. animácie vzniku Karpát, vulkanickej činnosti, pôsobenia ľadovcov na geomorfológiu vysokých horstiev, výskyt ropy v slovenskom flyši, spolu s bohatým a kvalitným fotomateriálom. K neživej zložke slovenskej prírody onedlho pribudne nová kapitola o živej prírode, doplnená videoklipmi z rôznych oblastí Slovenska.
Tvorbu stránky www.poznajachran.sk, ktorá pokusne spustili v novembri a teraz už funguje naostro, koordinuje Centrum vedeckého turizmu na Slovensku spolu s pracovníkmi Ústavu ekológie lesa Slovenskej akadémie vied vo Zvolene, Katedry prírodného prostredia Lesníckej fakulty Technickej univerzity a odborníci z Prírodovedeckej fakulty UK v Bratislave. S využitím animácií, ktoré budú každý mesiac pribúdať, sa ráta aj pre vreckové počítače a ich využitie pri budovaní nového náučného chodníka v spolupráci s univerzitou v Ósake. DANIEL VRAŽDA