
Tradičná architektúra v Trjavne. FOTO - AUTOR

Husto zalesnené vrchy pohoria Rila.

V Rilskom kláštore, najväčšom na Balkánskom polostrove, dnes žije len sedem mníchov.
y, subtropickú vegetáciu a po celej krajine roztrúsené symboly bulharskej histórie - starodávne kláštory. Vďaka rozmanitej prírode skoncentrovanej na malej ploche dostala táto krajina prezývku malý kontinent.
Pár desiatok kilometrov južne od Sofie sa hornatá krajina dvíha ešte vyššie a vrcholky pohorí Pirin a Rila dosahujú takmer trojtisícovú hranicu. Ich zvrásnené chrbty sú v lete optimálnym miestom pre trekingové výlety, v zime vychýrenými lyžiarskymi strediskami. V širokej doline medzi oboma pohoriami leží Bansko, príjemné mestečko s mnohými drevenými penziónikmi, postavenými v tradičnom štýle, v ktorého uličkách vás zrazí skôr voľne putujúca krava než auto. V jednej z hlbokých rilských dolín, uprostred nádhernej tmavozelenej scenérie, sa nachádza perla starej bulharskej architektúry a duchovné centrum krajiny Rilský kláštor. Jeho monumentálnosť, je najväčším na Balkánskom polostrove, umocnená architektonickou dokonalosťou, vyvoláva pocity úžasu nad zručnosťou majstrov, postavili v drsnom horskom prostredí takúto stavbu. Počas svojej tisícročnej histórie prežil obdobia pádov i rozkvetu. V osemnástom storočí bol domovom pre viac ako tristo mníchov, dnes ich v tejto unikátnej pamiatke, zapísanej do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO, žije sedem.
Pri návšteve hornatého juhozápadného cípu Bulharska by bola škoda neuvidieť aj Melnik, najmenšie mesto krajiny so zachovanou pôvodnou architektúrou, ležiace pod skalným mestom tvoreným z pieskovcových brál.
Ružové zlato
V srdci Bulharska, v doline rieky Tundza, môžete objaviť jeden z pokladov krajiny. Je ním ružový olej, ktorý je vysoko ceneným artiklom a smeruje predovšetkým do francúzskych fabrík, vyrábajúcich svetoznáme parfumy. Cena jedného kilogramu oleja sa rovná takmer cene dvoch kilogramov zlata a nebude sa vám zdať až taká vysoká, ak si predstavíte, že na jeho výrobu je treba tritisíc kilogramov lupienkov z kvetov ruží. Najlepším obdobím pre návštevu Údolia ruží je prelom mája a júna, keď vás pri pohľade na ružovú pláň ovanie aj omamná vôňa.
Na sever od Údolia ruží, na druhej strane pohoria Stará Planina, leží v nádhernej scenérii Veliko Tarnovo. Pre milovníkov Banskej Štiavnice bude láskou na prvý pohľad. Roztrúsené na vápencových vrcholkoch strmo sa zvažujúcich ku kľukatým meandrom rieky, hľadí priamo na protiľahlú pevnosť Carevec. Prechádzka po strmých uličkách dá zabrať, no odmenou je pohľad na domy a ich múry, pokryté patinou stáročí, počas ktorých bolo mestom kráľovským. Na jednom z kopcov nad životom v meste bdie prepychový hotel Arbanassi, niekdajšie sídlo komunistického pohlavára Todora Živkova. Práve z jeho mramorovej terasy je optimálny výhľad na miestnu atrakciu, svetelnú šou na pevnosti Carevec, ktorá sa počas sezóny koná každý večer.
Neďaleká Trjavna, zovretá v jednom z údolí Starej Planiny, bola v minulosti centrom umeleckých remesiel, predovšetkým ikonomaľby a rezbárstva. Diela miestnych majstrov sú sústredené v múzeu v Daskalovovom dome. Tradíciu rezbárstva udržuje miestna špecializovaná umelecká škola. Malebnú Trjavnu preslávilo aj futbalové tréningové centrum pre mladých hráčov, navštevované tímami z celého sveta.
O tom, že Bulharsko sa má čím popýšiť, svedčí aj to, že má až deväť pamiatok zapísaných do dedičstva UNESCO.
ROMAN VELIAČIK